Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz

Giriş Formu


Parolamı unuttum?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol
nedim atilla
Anasayfa
Güzel bir hikâye...
Cuma, 12 Aralık 2014

Orta Avrupa için “Kahve (Café) Uygarlığı” derler ya bu saptama da hiç yanlış değildir. Viyanalının, Budapeştelinin, Praglının hatta Atina ve Selaniklilerin de ömrü ‘kafeler’de geçer ve hemen hepsi de bilir ki kahveyi onlarla tanıştıran Türklerdir.

Devamını oku...
 
İyi ki varsın Evliya Çelebi
Cuma, 12 Aralık 2014

Elli yılı aşkın bir süre Orta Avrupa, Balkanlar, Anadolu, Kafkasya, Kırım, Arabistan ve Mısır’ı dolaşmış en ünlü Türk gezgini Evliya Çelebi, şimdi beyaz perdede…Son günlerin ilgi çeken filmlerinden biri Evliya Çelebi-Ölümsüzlük Suyu… Ülkemizde ilk kez denenen bir yöntemle gerçekleştirilen bu animasyon filminde, hikâye Nil Nehri’nde başlıyor, günümüzde İstanbul’da devam ediyor. Ana karakterin yaratım sürecinde, yani tiplendirilmesinde değerli tiyatro sanatçımız Haluk Bilginer’den esinlenilmiş; zaten seslendirmesini de yine Haluk Bilginer yapmış.

Devamını oku...
 
Zeytinyağı hayat bağı
Cuma, 12 Aralık 2014

“Ben zeytin ağacıyım. Herkesinim ve kimsenin değilim. Siz gelmeden önce de buradaydım, siz gittikten sonra da burada olacağım.” Bu sözleri, Osmanlı yurttaşı olarak doğmuş olan Giritli yazar Nikos Kazancakis, zeytin ağacına söyletir bir eserinde.

Devamını oku...
 
Hoş geldin aşure ayı
Cuma, 12 Aralık 2014

Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göç edişiyle başlayan ve Hicri’ takvime göre, Muharrem ayının ilk günü; Miladi 2014 yılı takvime göreyse gkim ayının 25. günü idi…

3 Kasım Pazartesi de (yarın) Muharrem ayının 10. günü ‘Aşure’ günü…  Aşure, paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve kurtuluşun lezzetli ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir.

Devamını oku...
 
Turp otundan, hardala hardaliyeye
Cuma, 12 Aralık 2014

Geçen yaz Fransa’nın eski Burgonya Dükalığı’nın başkenti olan Dijon’a gidip de, 1747’den beri bir mağaza olarak da çalışan ‘Hardal Müzesi’ni (Moutarda Maille) görünceye kadar, pek fazla ilgimi çeken bir konu değildi ‘hardal’… İtiraf edeyim canım çektiğinde de acısını değil, gayet hafif (ve mümkünse tohumlu) olanını tercih ederdim. Izgara edilmiş etlerin iyi bir eşlikçisiydi benim için, sadece o kadar… Ama 'bilge baykuşun uğurlu geldiği' Dijon’da binbir çeşit hardalı görünce, bu konuyu araştırıp yazmaya karar verdim.

Devamını oku...
 
Lüfer Bayramı
Cuma, 12 Aralık 2014

Dört yıldır olduğu gibi bu yıl da, 10-31 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da, Slow Food hareketinin öncülüğünde, ‘Fikir Sahibi Damaklar’ ve benzeri sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle ‘Lüfer Bayramı’ kutlanıyor. Biz de bayram vesilesiyle hem lüfer balığının hem de balıkçılığımızın tarihine kısa bir göz atalım dedik.Dört yıldır olduğu gibi bu yıl da, 10-31 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da, Slow Food hareketinin öncülüğünde, ‘Fikir Sahibi Damaklar’ ve benzeri sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle ‘Lüfer Bayramı’ kutlanıyor. Biz de bayram vesilesiyle hem lüfer balığının hem de balıkçılığımızın tarihine kısa bir göz atalım dedik.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 61 - 66 of 780

 

Yeni günlük yazılar

 

Popüler