Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz

Giriş Formu


Parolamı unuttum?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol
nedim atilla
Anasayfa
İzmir-severlere iyi bir haber
Salı, 09 Şubat 2016

Ne yazacak bu adam?
Efendim, İstanbul’da başlayan ama 35 yıldır İzmir’de süren bir gazetecilik serüveni benimkisi. Gazetelerde hemen her görevde bulundum, son 10 yıldır da Ege TV’de televizyonculuğu öğreniyorum. Sağ olsunlar Ümit Yaldız, Gönül Soyoğul ve Fahrettin Dokak dostlarım son idari görevim olan Akşam Gazetesi İzmir Temsilciliğinden ayrıldığımda Ege’de Sonsöz’ün kapılarını bana ardına kadar açmışlardı.

Devamını oku...
 
Bahçelerde kereviz, biz kerevizi çok severiz
Perşembe, 22 Ocak 2015

TRT arşivlerinden öğrendiğim kadarıyla, “Bahçelerde kereviz / Biz kereviz yemeyiz…” diye başlayan türkü Sinop’un… Kereviz kendine has lezzetiyle sevilmeyecek bir sebze değil kuşkusuz; belli ki devamında gelen “Biz güzeli severiz” dizesine kafiye tutturmak için böyle söylenmiş. Ancak kerevizin sevilmeme hikâyesi, Antik Çağ'a kadar da dayanıyor. Şaka değil, bu kendi halindeki sebze, o çağlarda ölümle ilişkilendirilmiş.

Devamını oku...
 
Beşamel meyane beğendi
Perşembe, 22 Ocak 2015

İzlediğim kadarıyla son dönemde, yabancı medyada, yeme-içme kültürü üzerine birçok tartışma yaşandığı gibi, farklı konularda birbirinden enteresan iddialar ve belgeler de ortaya atılıyor. Geçtiğimiz günlerde de İtalyan ve Fransız lezzet yazarlarının ‘beşamel’ sos üzerinden yaptıkları tartışmanın tanığı olduk. 

Devamını oku...
 
Türkiye 'nin en lezzetli envanteri
Perşembe, 22 Ocak 2015

Anadolu coğrafyası, sunduğu benzersiz yerel ürünler zenginliğiyle binlerce yıldır insanoğlunu besliyor. Binbir emekle üretilen ve gerçek anlamda kültürel mirasımız olan bu yerel ürünler, ne yazık ki günümüzde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya… Geçtiğimiz günlerde katıldığım iki etkinlikte de bir yandan bu risklere dikkat çekilirken diğer yandan da ciddi bir envanterin başlangıcı oluşturuldu. Artık herkes bilmeli ki, o eski bereketli günler (aklımızı başımıza devşirmezsek eğer) mazi olacak.

Devamını oku...
 
Zeytinyağı hayat bağı
Perşembe, 22 Ocak 2015

“Ben zeytin ağacıyım. Herkesinim ve kimsenin değilim. Siz gelmeden önce de buradaydım, siz gittikten sonra da burada olacağım.” Bu sözleri, Osmanlı yurttaşı olarak doğmuş olan Giritli yazar Nikos Kazancakis, zeytin ağacına söyletir bir eserinde.

Devamını oku...
 
Kuskus, Tajin Kimyon ve Naneli Çay ülkesinde
Cuma, 12 Aralık 2014

FAS, Kuzey Afrika ülkelerinden biri ama Afrika Birliği üyesi değil. Hem Atlantik Okyanusu’nun kıyısında hem de Akdeniz’in en batısında…
İki denize de hâkim bir konumda yer alıyor. Zaten biz de dâhil birçok ülkede bu coğrafya, ‘Mağrip’ olarak tanımlanmış; yani ‘Batı’ olarak değerlendirilmiş. İşin en güzel yanı, sahip olduğu bu coğrafi nitelikler, mutfak kültürüne inanılmaz bir çeşitlilik kazandırmış. Hem Afrika’nın dağlarından, çöllerinden izler taşıyor; hem de okyanus ve Akdeniz etkileri hissediliyor…

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 55 - 60 of 780

 

Yeni günlük yazılar

 

Popüler