Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Günlük Yazılar arrow Matematik kenti İzmir
Matematik kenti İzmir Yazdır E-posta
Cumartesi, 11 Ekim 2008
Geçen hafta içinde İzmir Türk Koleji Genel Müdürü Oğuz Tatış’la çok keyifli iki saati paylaştık. Konuşmanın iki tarafının da tek derdi kent, daha gelişmiş, daha modern, daha çağdaş bir kent olunca sohbet de keyifli oluyor. Sohbetimize kentin organizasyon yeteneği en yüksek adamı Erhan Gölbey de katılınca bir sempozyum da biz yaptık kendi aramızda. Böyle sohbetlerde günlük sıkıntılar bir yana atılıyor, yine günlük politik malzemeler saf dışı kalıyor, gelecek için keyifli düşler kuruluyor. Oğuz Bey, her zaman heyecanlıdır, ama bu kez onu çok daha da heyecanlı gördüm. Heyecanın nedeni altı yıldır Ankara ve İstanbul’da üniversiteler tarafından düzenlenen Matematik Sempozyumu, bu yıl ilk kez bir İTK tarafından İzmir’de organize edilecek olmasıydı.

“Matematik her yerde” sloganı ile Özel İzmir Türk Koleji tarafından organize edilecek sempozyumun yurtiçinden ve yurtdışından toplam 2000 katılımcısı olacakmış. Açılacak sergi ve düzenlenecek yarışmaların izleyicileriyle birlikte, etkinlik, 10 bin kişiye ulaşacak.

Matematikçiler Derneği tarafından düzenlenen, organizasyonunu, finansmanını ve ev sahipliğini ise kendilerinin üstlendiği 7. Matematik Sempozyumu’nun İzmir’e büyük katkı sağlayacağına inanıyor Oğuz Tatış. Biz de inanıyoruz. “Bugüne kadar yapılanların en iyisini ortaya koyarak, bu sempozyumu İzmir’e mal etmeyi hedefliyoruz” diyor.

Türkiye’den ve dünyadan önemli matematikçileri 13-15 Kasım tarihleri arasında İzmir’de buluşturacaklarını, İzmir İktisat Kongresi ve Mermer Fuarı gibi, Matematik Sempozyumu’nu da İzmir ile özdeşleştirmek istediklerini söyleyen Tatış, “Bu yıl biz yapalım, daha sonra Dokuz Eylül, Ege üniversiteleri düzenlesin. İzmir bunu sahiplensin” dedi. Tatış sempozyumun temel amacının, matematik öğretimine yenilikler getirmek olacağını söyledi.

Oğuz Bey’den öğreniyoruz ki, İTK’nın kurucusu Bahattin Tatış da zamanının sayılı matematik öğretmenlerindenmiş. 13-15 Kasım tarihleri arasındaki 7. Matematik Sempozyumu’a Türkiye’den ve yurtdışından önemli matematikçilerin geleceğini, Ali Nesin gibi ünlü matematikçilerin de sempozyumda yer alacağını kaydeden Tatış, Matematikçiler Derneği’nin sempozyuma katılacak uzmanlar için Ankara’dan İzmir’e uçak seferi düzenleyeceğini söyledi. Tatış, işleri doğrudan matematikle ilgili olan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye İstatistik Kurumu, Yüksek Seçik Kurulu gibi kamu kurumlarının da kurumsal olarak sempozyuma katılacaklarını, Talim Terbiye Kurulu’ndan da sunum yapılacağını kaydetti.

Sempozyum kapsamında Türkiye’nin her yerinden 8. sınıf öğrencilerinin katılabileceği üç aşamalı bir matematik yarışması düzenleyeceklerini açıklayan Tatış, “Yarışmanın ilk bölümü bireysel, ikinci bölümü takım, üçüncü bölümü ise bayrak yarışı şeklinde olacak. Bayrak yarışında önceki öğrencinin cevabı, sonrakini etkilecek. Bu şekilde bir yarışma Türkiye’de ilk kez yapılmış olacak” dedi. Sempozyum kapsamında “Matematik Öğretme Metodları Sergisi”, “Akıl Oyunları Yarışması”, gibi farklı etkinlikler de yer alacak...
Allianoi’de korumacılar umutlu

Geçen hafta iyi bir haber de Allianoi’den geldi. Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü Alime Mitap, Yortanlı Barajı suyu altında kalacak Allianoi Antik Kenti’yle ilgili hazırlanan bilirkişi raporunda, “DSİ’nin öngördüğü 772.53 metre uzunluğundaki çevre duvarının, ortaya çıkarılan tarihi eserlerin korunması için uygun olmadığı” değerlendirmesinin yapıldığını açıkladı. Mitap, Allianoi’de yapılan keşif sonunda bilirkişi tarafından hazırlanan raporun tamamlandığını belirterek, tarafların itirazlarının alınmasından sonra, konuyla ilgili davanın sonucuna gidileceğini kaydetti. Raporda, “DSİ’nin öngördüğü 772.53 metre uzunluğundaki çevre duvarının, ortaya çıkarılan tarihi eserlerin korunması için uygun olmadığı” değerlendirmesinin yer aldığını kaydeden Mitap, şunları kaydetti: “Bu bilirkişi raporuna göre, DSİ’nin mille kaplayıp, suya gömme projesinin Allianoi’yi korumayacağı, dolayısıyla davamızın haklılığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Bu yanlışta daha fazla ısrar etmenin gereği yoktur. 2001 yılında 1. derece arkeolojik sit kararı verildiği halde yasaya aykırı biçimde baraj inşaatının sürdürülmesi sonucunda ortaya çıkan hukuka aykırılık, Allianoi’nin suya gömülmesi halinde bağışlanamaz bir suç haline gelecektir. Yapılması gereken, Allianoi’yi yerinde koruyacak, gelecek kuşaklara aktaracak çözümler üretmektir.”

Bergama’da sulama amaçlı inşa edilen Yortanlı Barajı’nın su tutacağı bölge sınırlarında bulunan ve 1800 yıllık kaplıca olan Allionoi kentinin kurtarılması için sivil toplum kuruluşları çalışma başlatmış, DSİ de Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından antik kent hakkında verilen sit kararının kaldırılması için hukuki yola başvurmuştu. DSİ, antik kentin üzerinin mille kapatılması ve su altında bırakılarak korunması yönünde öneri de getirmişti.
 
< Önceki   Sonraki >