Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Günlük Yazılar arrow Bu örgütle seçime girerseniz...
Bu örgütle seçime girerseniz... Yazdır E-posta
Cumartesi, 11 Ekim 2008
Bugün de maalesef yine yerel siyaset yazıyoruz... Önce Aziz Başkan’a bir geçmiş olsun diyelim. CHP’deki bildik manzaralar geçen haftayı da ‘süslüyordu’...  Aziz Kocaoğlu’nun ‘Genel Başkan’ onayı koşulu ile seçime 6 ay kala sözünü tutarak adaylığını açıklamasını ‘doğal’ ve ‘sessiz’ karşılamak varken gazetelere demeç ‘patlatan’ mı ararsınız, kendi kişisel çıkarlarını herkesin ve her şeyin önünde tutarak bu konuda mantıksız açıklamalar yapanları mı?

Gazeteciye haber gerek... Elbette sorular karşısında sessiz kalmak mümkün, ya da ‘yorum yok’ demek. O kötü kanalizasyon borusu reklamındaki işçi gibi, “Biz buraya bilmemne döşedik; size haber çıkmaz” diyecek adamlar nerede? İzmir’deki bir grup CHP’li, kendi aralarında rahatlıkla çözülebilecek, sorun bile sayılamayacak meseleleri gazeteler ve hatta bu işleri yazmaktan pek keyif alan gazetecilere ‘üfleyerek’ çözmeye çalışıyorlar.

Tabii ki vatandaşın gözündeki manzarada ‘Buca Belediye Meclisi’nde kavga eden CHP’li meclis üyeleri. AKP’lilerin keyifle izlediği tartışma. Aziz Bey’in adaylığını açıklamasına neredeyse küfreden bir il başkanı. Daha sonra garip açıklamalar yapan ve bu açıklamaları yayınlandıktan sonra dediklerini yalanlamayan ilçe başkanları’...

Eleştirilerin yere basan bir dayanağı yok. Sadece kişisel beklentiler belki de çıkarlar rol oynuyor bu işlerde. Hiç yakıştıramadım ama Ertam Özen’in ‘gündemi’ gündeme getirmesi anlaşılabilir bir şey mi? Daha sonra demeç patlatan diğer ilçe başkanları Mehmet Süne, Yüksel Demirsoy, Sıtkı Kürüm ve Halil Serbest bu açıklamalarından sonra hala aday olabileceklerini düşünüyorlarsa... Hele ‘Örgüt baskı altında kaldı’ lafı. Yahu hangi CHP’li Aziz Bey adaylığını açıkladı diye ‘Bugün kendimi çok baskı altında hissediyorum’ der merak ediyorum. Aziz Bey’i sevmiyor olabilirsiniz, icraatlarını beğenmiyor olabilirsiniz ama adaylığını açıklaması partinin hangi yöntemine aykırı onu açıklayamazsınız. Bu kargaşa sonrasında yarın yapılacak olan CHP İl Danışma Meclisi toplantısını Genel Başkan Baykal’ın iptal etmesi son derece doğru bir karardır. Bu kafadaki adamlara ne danışacaksınız ki? Ve öyle sanıyorum ki, İl Başkanı’na yapılmış son uyarıdır.
Kavgadan bıkmış bir millet

Mİllet kavgadan bıkmış, uygarca davranışlar bekliyor, CHP’liler kendi arasında kavga çıkartıyor. Osman Gencer dostumuzun yazdığı gibi bu CHP’yi yıpratmak için başka partiye ihtiyaç kalmayacak. Millet kavgacılara prim vermiyor ama CHP sürekli kendi içinde kavga eden görüntü vermekten vazgeçmiyor.

Ayrıca Aziz Bey’in adaylığı üzerine gazetelere demeç veren, önümüzdeki günlerde olası gelişmeler için ‘Şu gazetecileri nasıl olur da kullanırım’ diye düşünen CHP’lilere küçük bir tüyo vereyim... En azından 20 yıldır CHP lideri Baykal’ın dediklerini ve uygulamalarını takip eden bir gazeteci olarak rahatça söyleyebilirim ki; medya üzerinden kavga edip partiye zarar verenleri Baykal bir yere not eder ve onlara asla görev vermez, aday göstermez. Yani bazılarına geçmiş olsun!

Bir not da ‘Kocaoğlu-Karataş’ kavgası için açıklama yapan CHP’li milletvekillerine. Ortada böyle bir kavga yok. Aziz Kocaoğlu uygarca adaylığını açıkladı, sonra başta kimseye güvenmediği için Ankara’ya giderken partiyi kilitleyen il başkanı, sonra da şimdilik onunla ‘ittifak’ yapan ama yarın kiminle ne yapacağı belli olmayan il yöneticileri saldırıya geçmiştir. Ortada tartışma yoktur, sadece saldırı vardır...

Ayrıca merak ediyorum, particilik gönüllülük işidir. Yani profesyonelce yapılmaz, CHP’de ağızları hiç kapanmayan, sürekli konuşan, dedikodu yapan ama aslında işi gücü olmayan, kaç tane işsiz güçsüz yönetici vardır?

CHP Genel Merkezi ve Genel Başkan’ın bizce sorunu adayın kim olacağından çok bu örgütle seçime nasıl gideceğidir... Bu örgütle, bu örgüt yöneticileri ile daha önce yazdığım ve TV’lerde de söylediğim gibi sandıklara bile sahip çıkacaklarından ciddi kaygılarım var...
 
< Önceki   Sonraki >