Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Günlük Yazılar arrow Bir kitap bir dergi
Bir kitap bir dergi Yazdır E-posta
Pazar, 05 Ekim 2008
Mavi Geçit, Güzellikler Geçidi... Ege’nin beşibirliği, İzmir’in İncisi Dikili, Eyüp Eriş’in kaleminden hoş bir kitap olarak çıktı karşımıza... Necati Karaçoban’ın düzenlediği Oben Ulu’nun fotoğraflarını çektiği kitabı Bergama Ticaret Odası yayımlamış.  Bergama Ticaret Odası Başkanı Ali İhsan Süter “Kınık’tan Dikili’ye kadar Bakırçay’ın mümbit hilali denilen yani verimli ve ışıklı ovasında yeni aktivitelerle bu üstün değerlerimize dikkat çekmekte, iç ve dış çevrelerin yatırımlarını cazip hale getirmek için büyük bir tanıtım, enformasyon ve ilgi alanı yaratmaya özen göstermektedir. Bu kitapçık böyle bir düşüncenin ürünü olarak ortaya çıkmıştır” diyor.

Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven ise dünya vatandaşlığına dikkat çekiyor: “Konukseverlikleri ile tanınan ve nüfusunun onlarca katı sayıdaki insanı, her yıl topraklarında ağırlayan biz Dikilililerin bir halk deyişi vardır: ‘Dikili’nin eşsiz denizine giren, Alp’lerden sonra en bol oksijeninden soluyan, sıcak suyunda şifa bulan her dünya vatandaşı aynı zamanda Dikili vatandaşıdır’...

Eyüp Eriş’i bir hemşehrisi olarak kutlarız.

Meandros Dergisi’nden

Didim’den gelen Meandros Dergisi’nde eski dostlarla karşılaştık. Ege’de her zaman bir bayram coşkusu vardır ya... İşte o coşkunun tanığı olduk. Beşparmak Dağları’nın Halk Ozanı” olarak tanınan Gökyakalı Sazcı Mehmet, yönetmen Yüksel Aksu’nun davul çalıp çalamayacağı konusunda iddiaya girmiş. Yüksel Aksu davulu alıp Zeybek çalmaya başlayınca gelecek yıl festivalde birlikte çalmaya söz verdiler.

“Dondurmam Gaymak” filminin başarısından sonra herkes Yüksel Aksu’nun yeni filmini merakla bekliyor. Filmlerinin senaryosunu kendi yazan üretken bir yönetmen Yüksel Aksu. Aynı anda birkaç projenin peşinde koşar durur. Bu nedenle yeni filmi için kesin bir şey söylemek zor. “Dondurmam Gaymak’ta halk sinema yaptı. Şimdide dünya çapındaki entelektüeler benim halkımla birlikte sinema yapacaklar” diyor Yüksel Aksu. Bu kez çıtayı daha yüksek tutuyor. Uluslararası bir yapımda evrensel bir konuyu yerelde hayata geçirmek istiyor. Elbette Yüksel Aksu’nun gönlü hep Ege’de. Ama böylesine iddialı bir proje için gerekli altyapı ve desteği nerede bulacağı mekan seçiminde belirtici olacak. Yüksel’e bu desteği vadeden pek çok belediye, pek çok kuruluş var. “Asmalı Konak” dizisinin Kapadokya’ya kazandırdıklarından sonra sinemanın gücünü artık hepimiz öğrendik. Meandros Projesi’yle heyecanlanan Yüksel Aksu’nun yeni filmini bölgemizde çekebilmesi için gerekli desteği hep birlikte sağlamak zorundayız. Bu tarihi fırsatı kaçırmayalım.
Çok sevinmeyin!

Bu kupürü Haber Ekspres’ten kestim... Tonlarca sardalya yakalamış arkadaşlar sevinçten ölüyorlar... Ama uzun vadeli düşünüldüğünde denizleri kurutmak anlamına geliyor bu plansız yakalama yöntemi. Yunanistan’ın Midilli Adası’nda ünlü Kalloni Körfezi’ne değil ağ atmak girmek bile yasaktır. Sardalya neslini korumak için alınmıştır bu önlem. Bizdeki arkadaşlar çok sevinçliler ama bu kahkahalar her konuda olduğu gibi bu konuda yarını düşünmeden, çok erken atılıyor gibi geldi bize.
 
< Önceki   Sonraki >