Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Günlük Yazılar arrow Bu festival sürmeli
Bu festival sürmeli Yazdır E-posta
Pazar, 24 Ağustos 2008
Geçen çarşamba akşamüzeri “eşşekimbatı”da dediğimiz sert rüzgar Kordon’da esiyordu ama hava yine de bunaltıcıydı. Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na doğru yürürken 77. İEF kapsamında düzenlenen Uluslararası Kültürpark Festivali’ne katılanları sevgi ile izliyorduk. Sadece biz mi, binlerce İzmirli de bu festivale katılanları selamlıyordu, bazı İzmirli hanımların oturdukları kafeterya ve birahane masalarından kalkarak konuklara Türkçe-İngilizce “hoş geldiniz, hoş geldiniz” dediklerini duyuyorduk.

Cumhuriyet Meydanı’nda İzmir Marşı eşliğinde gerçekleşen görkemli bir törenle startı verilen Uluslararası Kültürpark Festivali bando, halk dansı ve müzik gruplarının gösterileriyle görsel şölene dönüştü. Festival kortejinde çeşitli ülkelerden katılımcılar vardı ama en büyük ilgiyi renkli kostümleri, maskeleri ve dansları ile Porto-Rikolular görüyordu. Eşim de bu sıcakta çorap giymek zorunda kalan Macar kızları için üzülüyordu.

Sonuçta bandolar gösteri yaptı, halk oyunlarını izledik, imbat etkisini artırdı, hava biraz rahatladı, hafif bir yemek sonrası eve döndüğümüzde izlediklerimizden gerçekten mutluyduk. İEF nedeniyle bu yıl ilki düzenlenen bu etkinlikler devam etmeli.
Dünyanın Durumu

Dün de yazmıştım küresel ısınma büyük dert. TEMA’dan gelen son kitabın başlığı “2008 Dünyanın Durumu-Sürdürülebilir Bir Ekonomi İçin Yenilikler” şeklindeydi. Dünyanın Durumu serisi kitapları dünya genelinde uzman ve bilim adamları tarafından Worldwatch Enstitüsü çatısı altında 25 yıldan bu yana her yıl düzenli olarak yayınlanıyor. Çevre adına dünyada yaşanan olumlu ve olumsuz gelişmeleri bilimsel ama herkesin anlayabileceği bir dille raporlayan kitaplar 27 dile çevrilmiş.

TEMA Vakfı 1993 yılından bu yana, Dünyanın Durumu serisi kitaplarını Türkçeye çevirmekte ve Türk okuyucusuna başvuru kaynağı olarak sunuyor. Son kitap, Wordwatch Enstitüsü ekibinden ve Dünyanın Durumu yazarlarından Araştırma Yardımcısı Erik Assadorian’ın Türkiye’de ziyareti çerçevesinde TEMA Vakfı’nda basın toplantısı ile tanıtılmıştı.

Bu yıl 25. Yıl Özel Baskısı yayınlanan Dünyanın Durumu 2008, gezegenimiz ve bu gezegenin üzerinde yaşayan her bireyin ciddi çevresel sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu açıkça gösteriyor. Sürdürülebilir bir ekonomiye giden yol, sera gazlarının atmosferde birikmesinden ciddi boyuttaki su sıkıntılarına ve pek çok farklı kirlilik ve doğal kaynak yönetimi sorunlarına kadar çeşitli engellerle dolu. Ama umut verici işaretler de var. En önemlisi son yıllarda şirketlerin çevreye yönelik yakınlaşmalarında büyük değişiklikler meydana geliyor. Toplumlar pek çok farklı kirlilik kontrolü ve doğal kaynak yönetimi sıkıntısıyla karşılaştıkça (ve bunlara çözüm bulmak için önemli kaynaklar ayırdıkça), uygulanabilecek çözümler sunabilenler için piyasalarda önemli fırsatlar doğacak. Sürdürülebilir ekonomilerin uygulandığı bir dünyaya doğru ilerlerken, Dünyanın Durumu 2008, yeniliklerin önemi vurgulanıyor. Kitap iş dünyasının, politika üreten toplumların ve birey olarak her birimizin atması gereken adımları ortaya koyuyor.
Işıklama Tasarımı

Yıllardır İzmir’de tiyatro, opera ve bale etkinliklerinde ışık alanında önemli görevler üstlenen, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğrenciler yetiştiren Abdullah Uyan dostumuzun “Işıklama Tasarımı” adlı kitabı çıkmış. Pek sevindik.

Kitabın arka kapağında şöyle yazıyor: Çağdaş uygulamalar ve teknolojinin gelişimi nedeniyle, günümüzde Sahne Işıklaması artık ön plana çıkmıştır. Işıklama salt elektrik tekniğinin uygulanması değildir. İlkelden bugüne değin varolagelen tiyatro olgusu içinde, gerek aydınlatma karartma, gerekse renkler yoluyla estetik verileri ortaya çıkarabilmek için ışıklamaya gereksinim vardır. Türkiye’de özellikle tiyatro alanında yapılan, “Bir ışıklama tasarımcısının, kendinden sonra gelenlere bildiklerini öğretmesi” şeklindeki uygulama, günümüzde tiyatro eğitimi veren okulların açılmasıyla akademik bilinçli ve teknik bir düzeye ulaşmıştır. Bu kitapta, genel anlamda ışıklama tasarımının nasıl yapılacağı konusunda bilgiler ve uygulama biçimleri; başlangıç - gelişim - sonuç biçimlendirmesi içinde verilmiş ve örneklerle bu bilgilerin pekiştirilmesi yoluna gidilmiştir.
 
< Önceki   Sonraki >