Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Günlük Yazılar arrow Efes 'te gerçekleşen Zubin Mehta 'nın rüyası
Efes 'te gerçekleşen Zubin Mehta 'nın rüyası Yazdır E-posta
Pazar, 27 Temmuz 2008
Geçen hafta İzmir’in en önemli sanat olayı Zubin Mehta’nın Efes Celcus’a gelmesiydi. 19 yıldır Efes Antik Tiyatro’da konser yönetmenin hayalini kuran düyanın en ünlü orkestra yönetmenlerinden Zubin Mehta, restorasyon çalışmaları nedeniyle 750 kişilik Celsus’ta sahne aldı.  9 Haziran’da başlayıp 22 Temmuz’a kadar İzmir kent merkezi ve ilçelerinde müzikseverlere sanat şöleni yaşatan festivalin kapanışını, ünlü orkestra yönetmeni Zubin Mehta’nın yönetimindeki Maggio Musicale Fiorentino Orkestrası yaptı.

İKSEV Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper çok heyecanlıydı konser öncesinde... Sarper, “Mehta 19 yıl önce İzmir’e geldiğinde kendisini Efes’te gezdirdik. Çok etkilendi ve Efes’te konser vermenin en büyük hayali olduğunu söyledi. Ama 19 yıl boyunca ya kendisinin programı oluyordu ya da bizim programımız doluydu. Ayrıca büyük bir bütçe gerekiyordu. Sonuçta bu yıl her şeyi göze alıp Zubin Mehta’yı İzmir’e getirmeye karar verdik. Fakat restorasyon çalışmalarının başlayacağı gerekçesiyle konseri antik tiyatro yerine Celsus Kütüphanesi’nde düzenlemek zorunda kalacağız. Restorasyon çalışmaları o tarihe kadar başlamazsa, Bakan Günay dileğimizi yerine getirebilir. Dünyaca ünlü orkestraların ve şeflerin tarihi mekânlarda verecekleri konserler, Türkiye’nin tanıtımı için büyük fırsat” diyordu.

Filiz Hanım’ın dediği gibi, “Festival, İzmir’i İzmir yapan değerlerin başında geliyor. Avrupa Festivaller Birliği’nin üyesiyiz. Dünyada marka kentler kültür ve sanat organizasyonları ile söz sahibi oluyor. Tarihi mekânların varlığı, kenti daha ileri taşıyor. Bugün 10 yıl bilet bulunamayan festivaller var. Bizde neden olmasın? Kentte yaşayanların ve devletin desteği arttığı oranda, bu hedefe ulaşabiliriz...”
Buharlı trenleri yaşatmak

Dünya petrol krizinde inim inim inlerken, toplu taşımacılığın önemi bir kez daha ortaya çıkmışken aklımda hep aynı soru: Neden bir zamanlar yurdu demir ağlarla ördük diye övünen biz Türkler demiryollarını neden sevmez, sevemez olduk...

Mesela ‘burnumuzun dibinde’ Selçuk Çamlık’ta bulunan Açıkhava Buharlı Lokomotif Müzesi’ne kaç kişi çoluğunu çocuğunu götürüyor? Müze bir süredir özel işletmecide. Ve geçenlerde gelen bir ajans haberinden öğreniyoruz ki, müze nostaljik tren turları düzenlemek üzere bir dizi proje hazırlamış.

Müzenin işletmecisi Atilla Mısırlıoğlu, halen 35 buharlı lokomotifle alanında dünyanın iddialı müzeleri arasında gelen Buharlı Lokomotif Müzesi’ni daha geniş bir kitleye açılmayı planladığını söylüyor. Hayata geçirmeyi planlanan projeler arasında Çamlık ile Selçuk çevresindeki 10 kilometrelik eski demir yolu hattını toprak altından çıkarılıp burada nostaljik buharlı tren çalıştırılması. Böylece Selçuk’a gelenler müzeye buharlı trenle gelebilecek. Uzun vadede yollar da yenilenmişken İzmir Limanı ile Selçuk İstasyonu ve Çamlık Müzesi arasında tren çalıştırılması İzmir’e gelen turistler için de iyi bir seçenek olabilir... Geçenlerde İstanbul’daki Rahmi Koç Sanayi Müzesi’nde gördüğüm nostaljik treni nasıl da beğendiğimi, Kültürpark’taki treni gönderenleri hayırla yâd etmenin mümkün olamayacağını yazmıştım. Bu projeler gerçekleşirse pek sevineceğim.
 
< Önceki   Sonraki >