Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow İzmir Yazıları arrow İzmir'de ilk 23 Nisan...
İzmir'de ilk 23 Nisan... Yazdır E-posta
Perşembe, 16 Ağustos 2007

Bugün 23 Nisan... Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı... Türkiye'nin tam da ulusal egemenliğini, daha büyük bir egemenliğe aktarıp aktarmayacağı konusunda kararın verileceği 2004 yılında kutlanan TBMM'nin kuruluşunun 84. kuruluş yıldönümü...

23 Nisan 1920'de Ankara'da Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılmasıyla Türk ulusunun tarihinde yeni bir dönem başlamış, yeni bir devletin temeli atılmıştır. Bu devletin kuruluşu, İstanbul Hükümetine başkaldıran ve işgal devletlerine karşı gelen ulusal güçlerin ulus iradesine dayanarak ulaştıkları bir sonuçtur.

Şimdi İzmir'deki ilk 23 Nisan kutlamalarına götürelim sizi... 23 Nisan 1929 gününe yani. Atatürk'ün çocuk sevgisini herkes biliyor. Atatürk'ün manevi çocuklarıyla ilişkisi, o yıllarda yaşayan kişilerin anı kitaplarında yer alıyor. Bütün konuşmalarında ''Bugünün küçükleri yarının büyükleri'' diyerek geleceğin çocukların elinde olduğunu her fırsatta belirten Atatürk, 1924'te ilk Meclis'in açılış tarihi olan '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar verdi. Bu tarihten 5 yıl sonra ise bu bayramı çocuklara armağan etti.

1929 yılında İzmir'de yangın alanlarının henüz temizlenmesi sürmektedir. Sadece bugünkü Atatürk Lisesi yangından kurtulabilen bir okuldur. Yine bugünkü Ticaret Lisesi de bir rahip okulu olarak kısmen yanmış ve ama dersler yapılmaya başlamıştır. Kentte az sayıda okul ama okumak için yanıp tutuşan binlerce çocuk vardır.9 Eylül'deki Kurtuluş Bayramı ve 29 Ekim'deki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Birinci Kordon'dan başlayan ve Vilayet Konağı önünde sona eren resmi geçitlerle kutlanıyordu. Gazi'nin '23 Nisan'ı çocuklara armağan ettiğini' açıkladığı 1929'un mart ayından itibaren yurdun her yerinde olduğu gibi İzmir'de de büyük kutlamalar yapılması için kentin yöneticileri toplantı üzerine toplantı düzenliyorlardı.

Ancak kentteki bütün çocukları ve gençleri ilk kez bir araya getirecek olan 'bayram' için Vilayet Konağı ile Saat Kulesi arasındaki alan Sarıkışla henüz sapasağlam ayakta durduğu için yetmeyecektir... Yeni bir yer aranır ve bulunur da... 23 Nisan 1929 günü bugünkü Varyant yolu henüz açılmamış olduğu için Değirmendağı'nı ve Damlacık'ı birbirine bağlayan ara sokakları bile doldurmuş olan binlerce insan Gureba Hastanesi ile Sarıkışla arasındaki meydanda toplanmıştı. Dönemin İzmir Valisi Kazım Paşa dünyada ilk kez bir çocuk bayramını kutlayacak olan yaşlı, genç, çoluk çocuk binlerce İzmirli'ye hitap etmeye hazırlanmaktadır... Kazım Paşa, Atatürk'ün çok önemli bir sözünü yineleyerek başlar konuşmasına: 'Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak olan gençlerdir, çocuklardır.'

Gerçekten de görkemli olur kutlamalar... Belleklerden silinmeyecek anıları vardır o günün çocuklarının, bugünün dedelerinin... Bugün de biliyoruz ki 23 Nisan çok görkemli olarak kutlanacaktır İzmir'de.

 
< Önceki   Sonraki >