Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Arkeoloji arrow TARİHE BELGE bırakan şirketler
TARİHE BELGE bırakan şirketler Yazdır E-posta
Çarşamba, 09 Temmuz 2003

(Arkeoloji - 2003 Temmuz)

Ege Bölgesi'nin önde gelen kuruluşlarından Yaşar Holding kurumlarından biri olan Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Anadolu'daki kültür mirasının ortaya çıkarılmasında, korunmasında ve yurtiçi ve dışında tanıtılmasında sosyal sorumluluk yüklenmiş durumda.

 

Çeşme Yarımadası'nda, üzerinde bugün Ildır Köyü'nün yer aldığı Erythrai antik kentinde Yaşar Holding ve Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı'nın katkıları ile geçen yıl yitirdiğimiz Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal Başkanlığı'ndaki ekip 1977'den itibaren çalışmıştı.

1998 yılından bu yana Vakıf, Aydın - Sultanhisar yöresindeki Ankara Üniversitesi Klasik Arkeoloji anabilim dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Vedat İdil başkanlığında sürdürülen Nyssa antik kenti kazılarına katkıda bulunuyor. Batı Anadolu'daki en büyük ikinci antik stadyumun kuzeybatı kısmındaki oturma sahaları ve önemli arkeolojik bulgular (heykel ve yazıt parçaları) Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı katkıları ile çıkarılıyor. Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı 1999 yılında Prof. Dr. Vedat İdil'in bu bulgulardan yola çıkarak yazdığı 'Nysa ve Akharaka' isimli bilimsel rehber kitabı Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanmıştır.

 

Yaşar Holding ayrıca Ege Üniversitesi'nden Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu'nun başkanlığını yaptığı Van Gölü kıyısındaki Urartu Kalesi Ayanis kazılarına destek veriyor.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Başkan Vekili Feyhan Kalpaklıoğlu, vakfın arkeoloji ile ilgili olarak yerine getirdiği sosyal sorumluluklar hakkında şu bilgileri verdi: Vakfımız, arkeolojik kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan bulguları yayınlama, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtarak toplumların bilgilerine sunmak amacıyla aşağıdaki arkeolojik bilimsel kitapları yayınlamıştır.

Erytrai - Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal - ( 1979 )

Eski Çağda Ege ve İzmir - Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal - ( 1993 )

Hatti ve Hitit Uygarlıkları - Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal -(1994)

Urartu Krallığı Tarihi ve Sanatı ( 1997 ) Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu

(Demir çağda Van Gölü Havzası'nı ana yerleşim merkezi olarak seçen Urartu Krallığı'nı konu alan kitap, Prof.Dr. Altan Çilingiroğlu tarafından özellikle, konu ile ilgili bilim adamlarının dışında geniş bir okuyucu kitlesinin ilgisini çekecek biçimde dipnotsuz ve yazılı kaynaklardan alıntılar yapılarak hazırlanmıştır.)

Kappadokia ( 1998 )- Prof. Dr. Bilge Umar Kappadokia bölgesini tanıtıcı ve Bilgi Umar'ın sözleriyle 'Ö. tarih ve arkeoloji düşkünü,

ama benim ulaşıp yararlanabildiğim bilgi kaynaklarından yararlanmak olanağı bulunmayan aydınlarımıza yardımcı olmak; onların

kullanabileceği, özetlenmiş bilgi veren dipnotlarına ve kaynaklarına, bilimsel tartışmalara boğulmamış, çizimli, resimli...' bir kitaptır.

Osmanlı'dan Cumhuriyet'e İzmir Planları ( 1998 )- Prof. Dr. Çınar Atay

Osmanlı'nın kapalı düzeni içinde daima açık kalabilmiş İzmir, 19. yüzyılda kimliğini geliştirmeye başlamış ve Osmanlı'nın gerilemesiyle ters orantılı olarak büyüyüp serpilmiştir.

Büyük Menderes'in Sularında: Priene, Milet, Didim ( 2002 )

Prof. Dr. Zeynep Sözen - Prof. Dr. Münir Ekonomi - Gürol Sözen, Fotoğraflar Ali Konyalı

Yazarların uzun bir süreden beri, yakından tanıma fırsatını buldukları yöreyi kültürel, ekonomik, sosyal ve sanat adına araştırıp incelemeleri, kitabı kaleme almalarının başlangıcını oluşturmaktadır. Kitap bu nedenle, antik dönemden, hatta daha gerilerden başlayarak, günümüze kadar geçen zaman diliminde okurları yaşamın değişik güzellikleri ve tatlarıyla karşı karşıya bırakacaktır. Eserin içeriği ve görsel kaynaklarının zenginliğinin ötesinde okurları, yöredeki antik yaşamın, üretim faaliyetlerinin ve iş ilişkilerinin günümüzdekilerle benzerliği ve tüm bunların süreklilik zincirini algılamakta hiç zorlanmayacaktır. Öyle ki Ege'de sanayinin gelişmesinde öncülük yapan Yaşar Topluluğu'nun ve diğer kuruluşların faaliyet alanlarının, İyonya'nın değişik kentlerindeki üretim dallarıyla benzerliği kitapta gözler önüne serilmektedir. Örneğin Priene ve Milet'te gıda sanayii kapsamındaki ürünlerden, Erythrai'daki (Ildır, eski Çeşme) fırıncılık ve şifalı sulardan yararlanmaya kadar bir çok alanda yakınlığını tespit etmek, okuyucuyu zaman tünelinde hoş gezintilere götürmektedir.

--------------------------------------------------------------------------------

Deba'nın Laodikya aşkı

Denizli'de bugün yaşanan 'mucizede' en önemli paya sahip insanlardan biri olan Denizli Basma Sanayi (DEBA) Yönetim Kurulu

Başkanı Esat Sivri, son yıllarda kentin tarihsel kimliğinin yeniden kazandırılması için çaba harcıyor.

Geçtiğimiz günlerde Denizlililer'in hemen yanlarındaki Laodikya antik kentine ilgilerini çekebilmek için 'Laodikya Bizi Çağırıyor' başlıklı bir gezi düzenleyen Esat Sivri gösterilen ilginin kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Tarihi kentim insanlığa yeniden kazandırılması için düzenlenen gezide kazının Pamukkale Üniversitesi tarafından yapılacağı açıklandı.

Kaybolan tarihi şehri görmek için gelenler Mimar Cengiz Bektaş tarafından bilgilendirildi. Sırayla tarihi yerleri gezen meraklı ve destekçiler bölge hakkında bilgilendirildiler.

Gezi sonunda bir değerlendirme yapan Deba Yönetim Kurulu Başkanı Esat Sivri, 'Bu gezi öncesinde bizler Laodikya'yı ziyaret ettik ve gördüğümüz manzara karşısında rahatsız olduk. Buranın biran önce faaliyete geçirilmesi gerektiğini düşündük ve çalışmalara başladık. Uzun çabalarımız ve uğraşlarımız sonucu Laodikya'yı Denizli'ye kazandıracağız' dedi.

Tarihi bölgede yapılacak olan kazı çalışmalarının kendilerine verilmesinin çok sevindirici olduğunu söyleyen Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kazdağlı ise, 'Pamukkale Üniversitesi olarak kazıya hazırız. Bu kaybolan tarihi mekanı ortaya çıkartarak dünyaya tanıtacağız' dedi.

Denizli Valisi Recep Yazıcıoğlu ise 'Dünyaca tanınan Laodikya'nın kazı izni uzun çabalar sonucu Pamukkale Üniversitesi'ne verildi. Buradaki kilise ve tarihi yerler dünyaca tanınan yerlerdir. Artık Laodikya bizi içine çağırıyor' şeklinde bir değerlendirme yaptı.

 
< Önceki