Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Etkinlikler arrow Urla 'da geleceği kurmak
Urla 'da geleceği kurmak Yazdır E-posta
Salı, 14 Ağustos 2007


 
 
 
Urla Belediye Başkanlığı ve Ege Üniversitesi Mezunları Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği 'Urla Kent, Kültür, Turizm ve Çevre' Panelindeydik geçen Çarşamba öğleden sonrasında...
 
Dernek Başkanı Prof.Dr. Fikret kiz ile Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu'nun ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda Limantepe Kazıları Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal, Klazomenai kazı ekibinden Dr. Nezih Aytaçlar, Prof.Dr. Alp Timur, Prof.Dr. Mesut Önen, Yrd.Doç.Dr. Gözde Emekli ve bendeniz konuşmacılardık.
 
Tarihsel ve coğrafi zenginlikleri kanıtlanmış Urla'nın geleceğini kurmak adına çok önemli bir toplantıydı bu. 'Henüz treni kaçırmamış bir ilçe olan' Urla'nın gelişiminde tarihsel kimliğin korunması ve yararlanılması en önemli etkenlerin başında geliyor. Urla'nın geleceğini kurmada önce Urlalıları buna inandırmak gerektiğini vurguladığımız konuşmamızdan önce Yrd. Doç. Dr. Gözde Emekli'nin Urla için hazırladığı analizi bugün sizlerle paylaşmak istiyorum.
 
Urla'nın güçlü yönlerini, coğrafi konumu, İzmir'e yakınlığı, Urla Yarımadası'ndaki merkez konumu, doğal güzelliklerinin varlığı, tarihi ve kültürel varlıkları, sanayiden kaynaklanan çevre sorunlarının bulunmaması, Kent çevresindeki yeşil alanların şimdilik korunması, kıyalarda mavi bayrak dalgalanması olarak sıralanıyor. Zayıf yönler ise biraz daha uzun, 'Doğal tarihsel zenginliklerin envanterinin bulunmaması, tarihi eserlerin onarılmaması ve bozulması, antik döneme ait kalıntıların büyük bir kısmının henüz çıkarılamamış olması, tarım alanlarının parçalı ve küçük olması, sulama, ilaçlama sorunlarının yaşanması, turizme hizmet edebilecek tesis sayısının yetersiz ve niteliksiz olması, sosyo-kültürel tesislerin eksikliği olarak sıralamak mümkün.
 
Elbette Urla için fırsatlar DA var. Bunları DA, 'turizm açısından çekicilikler, antik zenginlikler, Tanju Okan Yat Yarışları, bağ bozumu ve 12 Eylül şenlikleri, Necati Cumalı ve Yorgo Seferis'in Urlalı oluşları, bölgedeki İYTE ve EÜ Su Ürünleri Fakültesi'nin varlığı, otoyol, yat turizmi, eko turizm, kırsal turizm potansiyeli, zeytin ve zeytinyağı üretimi, bağcılık ve şarapçılık potansiyeli, tarımsal ürün desenindeki değişiklikler, seracılık ve organik tarım olanakları olarak sıralamak olası.
 
Öte yandan doğal, tarihi ve kültürel yapı tahribi, zeytinlik ve tarım arazilerinin imara açılması, ilçenin altyapı sorunlarının çözümü, kimliksiz yapılaşma, kentleşme politikasının oluşturulamaması, otoyol çevresinin ve kıyılarının amaç dışı kullanımı, tarım alanlarının ve ürün çeşitliğinin azalması DA Urla'yı tehdit Eden unsurlar.
 
İşte bu analiz ışığında bakıldığında Urla'da yapılacak daha çok şey olduğunu söylemek mümkün. Yeter ki Urlalılar istesin...
 
< Önceki   Sonraki >