Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Etkinlikler arrow Eşrefpaşa 'dan Karantina 'ya-3
Eşrefpaşa 'dan Karantina 'ya-3 Yazdır E-posta
Salı, 14 Ağustos 2007

 

Konak söyleşileri okul kimliği taşıyor
Konak Belediyesi tarafından düzenlenen, Konak söyleşilerinin üçüncüsü 'Eşrefpaşa'dan Karantina'ya' konulu toplantı ile İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesi'nde yapıldı. Gazeteci Akşam Bölge Temsilcisi Nedim Atilla'nın yönettiği söyleşinin konuşmacıları Dr. Erkan Serçe, Dr. Eren Akçiçek ve yazar Adnan Turgut, Eşrefpaşa'nın dünü, bugünü ve yarını konularında değerlendirmeler yaptı. Konak sahnesini, söyleşilerin yapılabilmesi amacıyla tahsis eden İzmir Devlet Tiyatroları Müdürü Yaşar Ürük, tiyatronun tarihçesini anlattı. İzmir Devlet Tiyatrosu binası inşaatının 80 yıl önce bir yıl gibi kısa bir sürede bitirildiğini hatırlattı. Ürük, İzmir Devlet Tiyatrosu'nun perdelerini 50 yıl önce açtığını belirterek, Konak söyleşilerine ev sahipliği yapmaktan onur duyduğunu söyledi. Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Eşrefpaşa'dan Karantina'ya konulu söyleşiler dizisinin sekiz ay boyunca İzmir Devlet Tiyatrosu'nda gerçekleştirileceğini bildirdi. Eşrefpaşa'nın hala güzel tarihi ve kimliği olduğuna değinen Tunçağ, 'Bu söyleşiler ile İzmir'in tarihi kimliğine önem veriyoruz. Odalar ve dernekler ile işbirliği yaparak bu tür etkinlikleri düzenliyoruz' dedi. Konak Kaymakamı Ali Muhsin Nakiboğlu da Konak Kaymakamlığı görevine başladığı süre içinde söyleşileri kaçırmadan izlediğini belirtti. Söyleşilerin okul gibi olduğunu kaydeden Nakiboğlu, 'Mektep gibi oluyor, geriye dönüş, ileriye perspektif sağlanıyor. Çok güzel konuşmalar oluyor ve coşku var. Bu toplantıların yapıldığını çevremize duyuralım, boş koltuklar olmasın çünkü söyleşiler çok doyurucu oluyor' diye konuştu.

SORUN GÖÇLE BAŞLADI

Tarihçi Dr. Erkan Serçe, 1870'li yıllara kadar İzmir'de büyük mezarlıkların bulunduğunu ve kentin sınırlarını bunların belirlediğini söyledi. Serçe, 1877 yılında başlayan ilk büyük göçler ile İzmir'de yukarı mahallelerin oluştuğunu ve sorunların bundan sonra başladığını hatırlattı. Eşrefpaşa'nın da bu göçler ile oluştuğuna değinen Dr. Serçe, şöyle konuştu: 'Daha önce bu bölgede Memduhiye, İmariye Teşvikiye mahalleleri bulunuyordu.1950'li yıllarda yeni bir göçün ardından Eşrefpaşa, Karantina ve Hatay imara açıldı. Yukarı mahallelerin oluşmasıyla birlikte şikayetler de başladı. Çünkü yol, su ve aydınlatma hatta ulaşım hiç yoktu. Eşrefpaşa semti bu dönemlerde ön plana çıkıyor, 150 yıllık geçmişi olan bir semt. Bölgeye 1895-1907 yıllarında belediye başkanlığı yapan Eşrefpaşa'nın adı verildi. Bu bölge 1902 yılından sonra Eşrefpaşa semti olarak anılmaya başlandı. Ancak geçmiş yıllarda semtlerin isimlerinin sık sık değiştirilmesi nedeniyle tarihçiler bu yüzden daha da geçmiş yıllara gidemiyorlar.'

Eşrefpaşa'nın tanınmış simalarından ve bir dönem İzmir'de belediye başkanlığı yapan Dr. Selahattin Akçiçek'in akrabası Dr. Eren Çiçek, ilk özel kütüphanenin Eşrefpaşa semtine kurulduğunu söyledi. Ekçiçek, Eşrefpaşa semtinde çocukluk yıllarında birden fazla kitapçı bulunduğunu da hatırlattı. Semtin sakin, huzurlu bir yapısı bulunduğunu vurgulayan Dr. Akçiçek, Eşrefpaşa'nın tarihi binaları bulunmadığını ve bu semtin kişiler, portreler ve tipler ile ön plana çıktığını belirtti.

BEŞ BİN KİŞİLİK SİNEMA

Yazar Adnan Turgut ise Eşrefpaşa semtinin bir marka olduğunu söyledi. Türkiye'nin hangi bölgesine gidilirse gidilsin, Eşrefpaşa'nın karşılarına çıkacağını iddia eden Turgut, 'Van'da da, Amerika'da da İzmir'den geldiğinizi söylediğinizde Eşrefpaşa'yı sorarlar' diye konuştu. Eşrefpaşa semtinde herkesin lakapları bulunduğunu anlatan yazar Adnan Turgut geçmiş yıllarda semtin sosyal, kültürel ve ekonomik hayatına önemli katkılar sağlayan beş bin kişilik bir sinemanın bulunduğunu hatırlattı. Şimdi bu sinemanın yerinde 50-60 daireleri bir apartmanın yer aldığına değinen Turgut, semt sahalarının da yok olmasıyla birlikte artık İzmir'den iyi futbolcuların çıkmadığını sözlerine ekledi.

 

 
< Önceki   Sonraki >