Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Etkinlikler arrow Alkışlanacak bir organizasyon...
Alkışlanacak bir organizasyon... Yazdır E-posta
Salı, 14 Ağustos 2007

 

Dilde yozlaşmanın toplumlar için en büyük tehlikelerden biri olduğuna inananlardanım. Bu yüzden Türkçe'nin korunmasının gereğini her platformda savunurum. Bu işin sadece aydınların görevi olmadığını da düşünürüm. Toplumun her kesimi diline sahip çıkmalı. Çünkü bir toplumu ayakta tutan birkaç unsurdan biridir dil. Bağımsızlığın, egemenliğin sembolüdür. Zaten Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün de Cumhuriyet'in temellerini atarken Harf Devrimi'ni gerçekleştirmesi ve Türkçe'ye geçişi sağlaması, bu düşüncenin ürünüdür.

Güzel Türkçemiz uzun süredir tehlikeli bir dejenerasyonu yaşıyor. Yabancı kültürlerin baskısı altına olan dilimiz, giderek saflığını kaybediyor. Popüler kültürün egemen olmasıyla birlikte artık Türkçe müzikleri hatta sohbetleri özler olduk. İnternet kültürüyle yetişen gençlerimizin söylediklerini çoğu zaman anlamlandıramaz hale geldik. Bir de özellikle turizme hizmet veren yörelerde yabancı dil kullanma geleneği var. Bu durum kanıma dokunuyor.

Elin İngilizine, Fransızına yaranmak için koca koca İngilizce, Fransızca, Almanca tabelalar, afişler asılıyor. Antalya başta olmak üzere Bodrum, Marmaris gibi sahil kesimlerinde neredeyse Türkçe'ye rastlamak olanaksız. Türkiye'de olup olmadığınızı şaşırıyorsunuz... İşte bu olumsuzluklar içinde Türkçe'ye sahip çıkmak için çırpınanlar da yok değil. Bu dil sevdalıları, 26 Eylül'de İzmir'de buluşmaya hazırlanıyorlar.

Ankara Üniversitesi TÖMER İzmir Şubesi, Atatürk İl Halk Kütüphanesi, DEÜ, Dil Derneği İzmir Şubesi, Edebiyatçılar Derneği İzmir Temsilciliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İZDT, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi, Narlıdere Belediyesi, PEN Yazarlar Derneği İzmir Temsilciliği, TOBAV ve TYS İzmir Temsilciliği ortaklaşa 'İzmir 2. Türkçe Günleri' adı altında bir etkinlik düzenliyor.

Bu güzel organizasyonda pekçok kuruluşun yanı sıra İzmirli gazeteci Yunus Bekir Yurdakul'un da büyük payı var. Yurdakul olmasaydı, bu birliktelik sağlanamazdı diye

düşünüyorum.

26 Eylül tarihinde 10.30'da Atatürk Anıtı'na çelenk koyulması, saygı duruşu ve basın açıklaması ile başlayacak olan etkinlik, 2 gün sürecek.

Etkinlik süresince şiir ve müzik dinletileri, paneller, söyleşiler, açık oturumlarla güzel Türkçemiz anlatılacak, dilin toplumlar için önemine dikkat çekilecek.

İzmir 2.Türkçe Günleri kapsamında gerçekleştirilecek her etkinliği yakından takip etme arzusundayım. Türkçe'ye önem veren, diline sahip çıkmak isteyen herkesi bu güzel organizasyona davet ediyorum.

 
< Önceki   Sonraki >