Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Etkinlikler arrow Kemeraltında farklı inançlar
Kemeraltında farklı inançlar Yazdır E-posta
Salı, 14 Ağustos 2007

 


Önceki akşam Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKEMA) yine çok dolu, çok kalabalık, son derece katılımı yüksek bir toplantıya sahne oldu. Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi'nin ortak organizasyonu 'Konak Söyleşileri'nin dördüncüsünde, Kemeraltı bölgesindeki farklı inançlarına karşın birlikte yaşamı, bir çok ülkenin başaramadığını İzmir'in nasıl başardığını tartıştık.

İlk olarak genel değerlendirmeyi Dr. Fikret Yılmaz yaptı. Fikret Hoca, İzmir'de 16'ncı Yüzyıl'ın ortalarında küçük kasabanın nüfusu daha 3 bin iken bile görülen çok dilliğinin altını çizdi, nüfusun 230 bini bulduğu 19'uncu Yüzyıl sonu ve 20'nci Yüzyıl başında ise tek tek diğer unsurlardan kalabalık olan İzmir'deki Müslümanların 90 bin kişiyle, aslında azınlıkta olduğunu belirtiyordu.

Kentte birlikte yaşamın en hoş hikayesi ise çocukluğunu ve gençliğini geçirdiği dükkanını bugün de koruyan şair Avram Ventura'nın güzel anılarında saklıydı. Avram Ventura'dan bize okuduğu metni bir şekilde yayımlamasını istedim, umarım yayınlar da daha geniş kitleler yararlanma olanağı bulur.

'Levantın Yıldızı İzmir' adlı kitabı ile kente önemli bir hizmet veren Bülent Şenocak'ın konuşması da kentteki levant unsurların gelişimi ile ilgiliydi. Eski belediye başkanlarından Süha Baykal ise tam bir şov havasındaki konuşmasında önemli değerlendirmelerde bulundu, konuşmasını anılarda ve fıkralarla süsledi. Konak Söyleşilerinin beşincisi 8 Şubat'ta gerçekleşecek.
 

 

 
< Önceki   Sonraki >