Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Etkinlikler arrow Karnaval Gecesi
Karnaval Gecesi Yazdır E-posta
Salı, 14 Ağustos 2007

 

Geçen ayın son günlerinde bir akşam üzeri, Prof. Dr. Şadan Gökovalı'nın İİDE'nin 'Kentin Belleğine Yolculuk' adlı programında İzmir Sanat'ta bize yaşattığı hoş anlar için söylemiyorum 'Karnaval Gecesi' sözünü...

İzmir'in unutulmuş şairlerinden olmasına karşın yine Gökovalı'nın hepimize öğrettiği ünlü şiiri ile tanımıştık Erdoğan Çokduru'yu. Hava Kuvvetleri'nden emekli bir albay olan Çokduru, Güzelyalı Hava Eğitim Komutanlığı'nda öğrenciyken, Karşıyaka'da aşık olduğu kıza, aşkını açık açık ifade edemeyince derdini şiirle anlatmıştı: 'Güzelyalı'dan bir okaliptus/ Karşıyaka'dan bir palmiyeye vurulmuş/ Gelgelelim ortada koca bir deniz/ Ah palmiye, vah okaliptus'.

Erdoğan Çokduru'nun hayattaki en yakın arkadaşlarından biri olan Şadan Gökovalı, şairin kendisinin bile unuttuğu şiirlerini de içeren nefis bir kitap ortaya çıkardı ve adını Karnaval Gecesi koydu. O akşam öğrendik ki Çokduru pek sevdiği ahtapotları döverken şiirlerini bağıra çağıra okur, Şadan Hoca da onları kaydedermiş...

Kitap, Erdoğan Çokduru'nun, babası Sabri Onbaşı'ya ithaf ettiği 'şey'deki şiirlerle başlıyor, daha sonra 'Anam Karadumanların Fatma'ya' diye ithaf ettiği 'Adam' adlı kitabın tıpkı basımı ile sürüyor. Bu kitabın sonunda kendisini şöyle tanıtıyor Çokduru: Marmaris'te doğdum, ilkokulu bitirdikten bu yana askerim. Zati babam da 17 yıl uzatmalı candarma onbaşılığı yapmış bir adamdı. İlk kitabım 'şey'i ona adamıştım, ikinci kitabım 'Adam'ı da anama adıyorum. Ama bu bir şeyi değiştirmez ki, Ha onlar ha siz.... Herkesi anası babası gibi bilen bir insandı Çokduru... 1999'da kaybettik.

Ama elimize Salihli Belediyesi Kültür Yayınları'ndan ulaşan bu kitapla Şadan Hoca, ölmüş bir insana kitap yazdırma başarısını, Halikarnas Balıkçısı'ndan sonra ikinci kez gerçekleştiriyor. Çokduru'yu saygı ile anıyor, Şadan Hoca'ya teşekkür ediyor ve şairin dizeleri ile selamlıyoruz bu pazar sabahında herkesi:

Dağlar dağ kadarsa/ Güneş doğar/ Doğacağı varsa... Sevmekti benim işim/ Bugünlerce işsizim..

 
< Önceki   Sonraki >