Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Etkinlikler arrow Kuşçular Kahvesi 'ndeki Senato...
Kuşçular Kahvesi 'ndeki Senato... Yazdır E-posta
Salı, 14 Ağustos 2007

 

Gazetemizin Pazar günleri yayımlanan Yaşam ekinde Avrupa'nın en büyük palmiye çiftliğini kuran Can Ortabaş'ın bu önemli girişimini anlatırken, pek yakında Urlalılar'ın eski şarapçılığını yeniden canlandırabileceğini yazmıştık. Türkiye'nin ilk Kent Senatosu'nu kuran Urlalılar şimdi de 'Dağlarından yağ, ovalarından bal akan bir Urla için' bir araya geldiler. Kent Senatosu geçen hafta içinde Kuşçular Köyü'nün Ovakahve denilen yerinde özel bir toplantı gerçekleştirdi. ÇEKüL'ün Urla Temsilciliği görevini üstlenen Mimar Sedef Tunçağ da bize hem bu toplantının fotoğrafını getirdi, hem de bilgiler verdi.

Kent Senatosu Başkanı Nazan Atak'ın yönettiği toplantıya, Can Ortabaş'ın yanı sıra, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Ertan İtler, Doç Ahmet Altındişli, yarımadanın tarımsal ürünleri konusunda uzman Ziraat Mühendisi Atıf Atilla katılmış. Çevre köylülerinin büyük ilgi gösterdiği toplantıda Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu, Tarım Müdürü Ahmet Yıldırım ve Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kılıç da hazır bulunmuşlar. Toplantı izlenimlerine göre, konuşmacılar, Urla ve Yarımada'nın üç bin yılı aşkın bağcılık geleneğinin canlandırılmasının önemi üzerinde durarak özellikle Urla yöresinin şaraplık üzüm yetiştirmek için çok elverişli toprak özelliklerine sahip olduğuna dikkat çekmişler. Yöresel etkileme yoluyla Urla şarabının dünya çapında bir marka haline getirilmesinin, üreticileri avantajlı duruma geçirebileceği, bu amaçla üretici birliklerinin kurulmasının gerekli olduğu da vurgulanmış.

1940'lardan bu yana Urla ve yöresinde şaraplık bağ kurulmasına yardımcı olduğunu söyleyen Ziraat Mühendisi Atıf Atilla'nın şu sözlerine dikkatinizi çekmek istiyorum: '83 yıllık ömrümü Yarımada bağcılığının gelişmesine adadım, ancak ziraatçılık uzun soluklu bir iştir. Yarımada, özellikle de Urla yöresi bağcılık için çok elverişli bir toprak yapısına ve havaya sahiptir. Buradaki toprakta bulunan doğal özellikler üzümleri son derece kaliteli yapmaktadır. Urlalı üretici, dağ yamaçlarında bağcılığa yönelirken ovada da enginar yetiştirilmesine girişilebilir. Bunun için de devlet üreticiye kredi ve benzeri konularda destek olmalı; üreticiye kaliteli bağ çubuğu sağlanmasında yönlendirici bir rol üstlenmelidir.'

 
< Önceki