Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Kültür-Sanat arrow Cumalı için...
Cumalı için... Yazdır E-posta
Cumartesi, 04 Ağustos 2007

 

Geçen yıl bugün yitirmiştik Necati Cumalı'yı. Şehrimizin yetiştirdiği en önemli şairlerden biri olan Cumalı, İzmir İl Kültür Müdürlüğü ve Urla Belediyesi'nin ortaklaşa düzenledikleri etkinliklerle anılacak. 13 Ocak'a kadar sürecek olan etkinliklere 'Birinci Cumalı Buluşması' adı verildi. 10 Ocak 2001'de ölen Cumalı, 13 Ocak 1921'de şimdi Yunanistan topraklarında olan Florina'da doğmuştu. Urla'daki etkinlik doğum günü ile ölüm yıldönümü arasında gerçekleşerek bu buluşma ayrı bir anlam taşıyor.

1925'te bir göçmen çocuğu olarak büyük sıkıntılar yaşadığı Urla'ya gelen Cumalı, avukat olarak da uzun yıllar bu küçük kasabaya hizmet vermişti. Urla'yı Türk edebiyatında hak ettiği yere taşıyan Necati Cumalı'nın restore edilen evi de, önümüzdeki günlerde Cumalı Anı ve Kültür Merkezi'ne dönüştürülecek.

Antalya'dan İzmir'e yeni atanan İl Kültür Müdürü Musa Seyirci bu etkinlikle çok sayıda Cumalı dostunun Urla'da buluşacağını söylüyor.

Cumalı'nın şiirlerini, öykülerini siyasal tavırları birbirine zıt olsa bile herkes çok severdi,. Çünkü Cumalı, 'İzmir'in küçük aşklarını anlatan büyük bir yazardı. Tek bir paragrafla evrensel barış mesajları verebilen bir insandı...' Aşkı şehirlerin yaratıp, şehirlerin yaşatacağına, gün gelip aşklarıyla şehirlerin anılacağına inanan Cumalı, İzmir'i de en iyi anlatan şairlerden biriydi...

Cumalı'yı çok sert geçen şu kış günlerinde, bütün iç aydınlığı ile Akdenizli kimliğini de ortaya koyan bir şiiriyle analım ve birazcık içimizi ısıtalım:

Kenarında doğdum büyüdüm/ huyum iklimine benzedi/ tembelim sıcağı severim/ havana suyuna alıştım/ ayrılsam hasta olurum/ ne kadar güzel maviliğin Akdeniz/ Beş kardeşim mavi gözlü/ ben değil/ her vakit üzülürüm...
------------------------

 
< Önceki   Sonraki >