Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Kültür-Sanat arrow Seydiköy 'den Gaziemir 'e bir kentleşme süreci...
Seydiköy 'den Gaziemir 'e bir kentleşme süreci... Yazdır E-posta
Cumartesi, 04 Ağustos 2007

 

İzmir hızla büyüyen ve gelişen bir kent... İstanbul'dan önemli bir farkı ise kasaba kasaba artarak büyümesi değil de, metropolleşme ölçülerine uygun bir karakter taşıması. Şu aralar AKP ile CHP'yi karşı karşıya getiren varoşlara yakın kasabaların, beldelerin Büyükşehir sınırları içine alınması kararını bir kez daha düşünmemize yol açan bir kitap geçti elimize... Bir zamanların uzaktaki köyü, şimdilerde İzmir'in en yoğun nüfus barındıran metropol ilçelerinden biri olmuştu: 'Seydiköy'den Gaziemir'e Bir Kentleşme Süreci' başlığını taşıyan bu çalışma İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla Gaziemir Belediyesi Kültür Yayını olarak çıkan bu çalışma yerel tarih bilinci açısından çok önemli.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nden, Doç. Dr. Turan Gökçe, Yar. Doç. Dr. Cahit Telci ve Yar. Doç. Dr. Hasan Mert tarafından hazırlanan kitapta Seydiköy'den Gaziemir'e kadar uzanan süreç önce nüfus hareketleri, iskan yeri kayması ile başlıyor, daha sonra Milli Mücadele yıllarındaki Seydiköy anlatılıyor. İzmir'den bir gün sonra düşman işgalinden kurtulan Seydiköy'e Atatürk'ün ziyareti, ardından da Lozan Antlaşması ile gelen mübadele süreci geniş geniş anlatılmış. İzmir ve yakın çevresi için en kapsamlı mübadele araştırmasını bu kitapta gördüğümüzü belirtelim ve çalışan hocaları kutlayalım...

Gaziemir Belediye Başkanı İsmet Kılıç, bu kitabı, 'tarihini bilen milletler geleceğe emin adımlarla ilerler' düşüncesinden hareketle hazırladıkları bu kitabın gelecek nesiller için de önemli bir kaynak olduğunu söylüyor. Kendisine aynı düşüncelerle katılıyor, bu türden çalışmaların diğer belediyelere örnek olmasını diliyoruz.

Kestane Dağı

Foto muhabiri olarak uzun yıllar birlikte çalıştığımız (kendisi artık Araştırmacı-Gazeteci'dir) Alaattin Gürırmak, doğup büyüdüğü Simav'a hizmetlerini sürdürüyor. Kestane Dağı'nın kuzey ve güney yüzünde yer alan Simav, Selendi ve Demirci'den efsaneleri sözlü tarih çalışması yaparak gerçekleştirmiş Alaattin kardeşimiz. Türkiye'yi İstanbul ve Ankara'dan ibaret sananlara da iyi bir ders bu türden kitaplar. Atadost Yayınları'nın 30. kitabı olarak çıkan Kestane Dağı'nı imzalayıp gönderirken Alaattin Gürırmak, girişine de Nazım Hikmet'ten esinlenerek şu sözleri yazmış: İnsan iki yüzü ölünceye kadar unutmaz. İlki annesinin yüzü, diğeri doğduğu memleketinin yüzü. Annelerin ve doğulan memleketlerin siması unutulmasın.
-----------------------------

 
< Önceki   Sonraki >