Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Kültür-Sanat arrow Korumacılık insanlığa karşı bir görevdir
Korumacılık insanlığa karşı bir görevdir Yazdır E-posta
Cumartesi, 04 Ağustos 2007

 

Siz bakmayın bir takım çevrelerin 'kasıtlı' ilgisizliğine. İzmir ve çevresinde geçen hafta çok önemli toplantılar vardı. Cumhurbaşkanımız Sezer'in açılışını yaptığı Tarihi Kentler Birliği İzmir Buluşması ülkemizin geleceği için, sürdürülebilir kalkınma için çok ama çok önemliydi. Biz de Tarihi Kentler Birliği İzmir Buluşması'nın sadece açılış törenini izleyebildik. Başka görevlerimiz nedeniyle etkinliklerin diğer bölümlerini izleyemedik ama sevgili dostlarımız ÇEKÜL Urla Temsilcisi Sedef Tunçağ ve Muzaffer Tunçağ'dan geniş bir bilgilendirme aldık...

Bugünden başlayarak üç gün boyunca bu etkinliklerden kalanlara dikkatinizi çekeceğiz. Amacımız bir yandan medyada yeterince yer bulamayan bu buluşmayı bir kez daha anımsatırken, diğer yandan da korumacılığın kalıcılığını sağlamak... Günlük siyasi kaygılar, bir takım yerlere yakın durmak adına bu işleri kim görmezden gelirse gelsin, 'Laik bir hukuk devleti' olan Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceğinde Sevgili Cumhurbaşkanımızın İzmir programında söyledikleri elbette etkili olacaktır.

Aradan bir hafta geçmiş olmasına karşın sonra bazı sözleri yinelemekte bir zarar görmüyorum. Sezer'in çok dikkatle okunması ve önümüzdeki dönemde yerel yönetimlere aday olabileceklerin mutlaka bilmesi gereken sözlerine dikkatinizi çekmek istiyorum:

Gelecek kuşaklara karşı sorumluyuz

'Ülkemizin dünya tarihine de ışık tutabilecek zenginlikteki tarihsel ve kültürel birikiminin korunması ve gelecek kuşaklara en iyi biçimde aktarılması, kendimize olduğu kadar insanlığa karşı da önemli bir sorumluluğumuzdur. Kendi kültürünü koruyamayan ve yaşatamayan toplumlar, çağın gerisinde kalırlar ve geleceğe güvenle bakamazlar. Kentlerin tarihsel ve kültürel dokularının korunarak geleceğe taşınması, bu yönden büyük önem taşımaktadır.' Cumhurbaşkanı'nın sözlerini bir kez de biz yineleyelim: Evet 'korumacılık' insanlığa karşı bir görevdir. Sezer'in İzmir için söyledikleri de önemlidir:

'Tarihi Kentler Birliği toplantısının İzmir'de gerçekleştirilmesinin özel bir anlamı vardır. İzmir geçmişi ve geleceği kucaklayan çağdaş yapısı, tarihsel, turistik ve kültürel değerlerinin yanı sıra başarılı kentleşme olgusuyla örnek bir kentimizdir. Bu özellikleriyle sahip çıkmamız gereken bir zenginliğimiz olan İzmir, diğer kentlerimize de yol gösterebilecek bir gelişme modeli oluşturmaktadır.

Bir Avrupa kenti görünümündeki İzmir, her yönden Türkiye'nin çağdaş yüzünü, evrensel değerlere bağlılığını yansıtmaktadır...' Sezer'i bu konuşmasından sonra Konak'taki vilayet binasından Kemeraltı'na doğru geçerken gördük. İzmirliler onu öylesine yürekten alkışlıyorlardı ki...
--------------------------

 
< Önceki   Sonraki >