Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Kültür-Sanat arrow Lamartine dostlarının Tire 'deki buluşması...
Lamartine dostlarının Tire 'deki buluşması... Yazdır E-posta
Cumartesi, 04 Ağustos 2007

 

Batı Anadolu'da Osmanlı kimliğini koruyabilmiş nadir yerlerden biridir Tire... Önceki akşam Cambazlı Köyü'nde Küçük Menderes Ovası'nı binbir renge dönüştürerek batan güneşi İzmir ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelmiş konuklar ve İtalya'nın İzmir Konsolosu Michelle Tommassi ile izlerken Tire'nin var olan zenginliklerinden yeterince yararlanıp yararlanamadığını düşünüyordum.

Bu buluşmanın nedeni 'Büyük Türk Dostu' olarak tarihe geçen Fransız devlet adamı, yazar ve şair Alfonse De Lamartine'in hayatının bir bölümünü geçirdiği Tire'de seri toplantılarla anılmasıydı. Göreve geldiği günden bu güne İzmir için önemli işler yapmaya çalışan değerli dostumuz Fransız Kültür Merkezi Müdürü Daniel Schlösser'in öncülüğünde düzenlenen bu kolokyuma Türkiye, Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan, Lübnan ve Mısır'dan bilim adamları katıldılar. Lamartine'nin tarihsel kimliğinin değerlendirildiği toplantıdan sonra kendisine Padişah Abdülmecid tarafından hediye edilen konak ve köylerin gezildiği programın çevreye büyük bir canlılık getirdiği kuşku götürmez.

Bölgenin yazın ortalarına doğru yaklaşmamıza rağmen hala lezzetini koruyan otlarından leziz yemeklerini tadarken karşımızda Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Tean Christoph Peacuelle, yanımızda Tire Belediye Başkanı Sıtkı İçelli olduğu halde konuşuyoruz. Kendisinden önceki başkan Tayfur Çiçek'in girişimleriyle Türk-Fransız dostluğuna katkı amacıyla başlatılan faaliyetlere sahip çıktığını söyleyen Başkan İçelli toplantıya katılan eşiyle birlikte iyi bir ev sahipliği yapmaya çalışıyordu. Başkan İçelli ile Tire'nin zenginliklerini turistik gelir kaynağı haline getirmeyi de konuştuk. Önümüzdeki günlerde Fransız Kültür Merkezi ve Tire Belediyesi'nin işbirliği ile Lamartine'nin 4 yıl yaşadığı ve bizce Türk mimarisinin önemli eserlerinden biri olarak tescili gereken evin aslına uygun olarak restorasyonu gündeme gelmiş durumda. Ayrıca Lamartine'nin özel eşyaları ile Padişah Abdülmecid'e yazdığı mektuplarda bu ev içinde sergilenebilecek. Lamartine'nin kişiliği tek başına Tire ve civarı için önemli bir turizm kaynağı...

Lamartine'nin doğduğu Fransa'nın Macon Kasabası'nın belediye yetkilileri de bu toplantılar için İzmir'e geldiler. Dün sabah tüm katılımcılar İzmir'in artık büyük gurur kaynağı olan Agora'yı gezdiler. Macon'dan gelen belediyecilerin en önemli sorusu, İzmir'de Agora çevresinde yapılan düzenlemelerin kendi kasabalarında yapılıp yapılamayacağı yolundaydı. Umarız gerekli bilgilerle donanmışlardır...
 


Taştan Taç...

Bölgemizin tanıtımını her şeyden üstün tutuyoruz gördüğünüz gibi... Tire'deki toplantı sırasında İtalya'nın İzmir Konsolosu Michelle Tommassi'ye iki kez teşekkür borçlu olduğumuzu söyledim. Birincisi İzmir'e artık her hafta gelmeye başlayan dev gemiler için, ikincisi de Taştan Taç projesi için... Bu projede ünlü tenor Placido Domingo'nun vereceği konser sırasında dünyaca ünlü antik tiyatrolar arasında Efes Antik kentinin de tanıtılacağını biliyor olmak ne büyük bir keyif. İKSEV Başkanı Filiz Sarper Eczacıbaşı'nın danışmanlığında yürüyen projenin içinde İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ve Ege Üniversitesi Halk Oyunları ekibi de var.
--------------------------

 
< Önceki   Sonraki >