Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Kültür-Sanat arrow Kaybettiklerimiz, kazandıklarımız...
Kaybettiklerimiz, kazandıklarımız... Yazdır E-posta
Cumartesi, 04 Ağustos 2007

 

Atatürk Türkiyesi'nin temel taşlarını birer birer kaybediyoruz. Ben onlara 'Cumhuriyetin Mimarları' diyorum. İşte bu mimarlar, büyük emeklerle büyüttükleri Cumhuriyeti genç kuşaklara yani bizlere devrederek aramızdan ayrılıyor.

Son günlerde bu vedalar arttı. Daha Yusuf Nalkesen için gözümüzden süzülen yaşlar kurumadan Sabiha Gürayman'ın yaşama veda ettiğini öğrendik. Gürayman'ı genç kuşaklar çok fazla bilmez. Çünkü O, çağdaş cumhuriyetin gizli mimarlarındandı. Manastır'da 1910'da dünyaya gelen Sabiha Gürayman, 1927'de bir arkadaşının ve matematik öğretmeninin tavsiyeleri, gazetede de okula kız öğrencilerin alındığı haberini okuması üzerine şimdiki adıyla İstanbul Teknik Üniversitesi olan Yüksek Mühendis Mektebi'ne ilk kız öğrenci olarak girdi. 1933'de okuldan başarıyla mezun olan Sabiha Gürayman, Türkiye'nin ilk kadın inşaat mühendisi oldu.

Türkiye'de kadınlar adına pek çok ilkin altında Sabiha Hanım'ın imzasını görürüz. Örneğin O, Türkiye'nin ilk kadın inşaat mühendisiydi. Fenerbahçe Spor Kulübü'nün ilk bayan voleybolcusuydu.

Anıtkabir'in ve TBMM'nin inşaatlarında başkontrolör (mühendis) olarak görev yapan Sabiha Gürayman, kadınların erkek egemen mesleklerde etkin olmasını da sağlamıştır. Sabiha Hanım, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın mühendisi olarak hemcinslerinin önünü açmıştır. Atatürk'ün yaratmayı hedeflediği Türk kadını anlayışına büyük katkı sağlamıştır.

Gürayman da Nalkesen ve diğerleri gibi yaşamının ikinci baharını İzmir'de geçirmeyi tercih edenlerdendi. Yeğeni Beyhan Susup'un Karşıyaka'daki evinde yaşıyordu.

İzmir, Cumhuriyet çocukları için bir liman gibi... Çağdaş ve modern bir kent olması İzmir'i farklı kılıyor. Laik Cumhuriyet düşmanlarının tehdidi altındaki Gürayman gibi nice değer huzuru bu kentte buluyor.

Vatanseverliğin gereği olarak İzmirliler de bu kişilere kucak açıyor, vefa borcunu ödüyor. Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü 'Vefa Projesi' buna güzel bir örnekti. İzmir'e katkı yapmış herkesi kapsayan bu proje, geçmişe saygının da gereğiydi.

Bu güzel uygulamalara bir yenisi de geçtiğimiz günlerde eklendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin bahçesine Mahmut Esat Bozkurt parkı ve büstü yaptırıldı. Türk Hukuk Devrimi'nin öncüsü ve eski adalet bakanlarından Bozkurt'un adı bundan böyle İzmir'de yaşayacak. Hem de hukuk fakültesi öğrencilerine ilham kaynağı olacak... Vali Yüksel ve Başkan Piriştina'nın geçmişe vefa konusundaki duyarlılıkları alkışlanmalı. İzmir, çağdaş yöneticilere sahip olduğu sürece Atatürk Türkiyesi'nin, Cumhuriyetin Mimarları'nı asla unutmayacak ve unutturmayacaktır...
------------------------------------

 
< Önceki   Sonraki >