Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Kültür-Sanat arrow İKEMA ile gurur duyabilirsiniz...
İKEMA ile gurur duyabilirsiniz... Yazdır E-posta
Cumartesi, 04 Ağustos 2007

 

Açılışı tam bir hafta önce gerçekleşmişti, İstanbul'daki görevimiz nedeniyle katılamamanın üzüntüsünü duymuştum. Tam bir hafta sonra işin başından beri büyük emeklerini bildiğim Yard. Doç. Dr. Fikret Yılmaz'a İzmir Kent Müzesi ve Arşivi'ni (İKEMA) dolaştıktan sonra 'İşte İzmirliler'in gurur duyabileceği bir yer' dedim. Yaklaşık 3600 metrekare alandaki 1000 metrekarelik 3 katlı eski itfaiye binasının bu hale dönüşmesi ile gerçekten sevinç duydum...

Önce sergi salonlarını gezdik Fikret Hoca ile, daha sonra da İzmir'in 'Yaşam kalitesini bir adım daha yükseltecek' nitelikteki arşivleri ve çalışma alanlarını... Milli Kütüphane'deki gazete koleksiyonları bizim gibi araştırmacılar için büyük bir şans belki ama asıl sevindirici olan Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki İzmirle ilgili belgelerin yanı sıra Venedik, Marsilya, İskenderiye, Londra, Dubrovnik, Floransa, Cenova, Amsterdam, İskenderiye gibi büyük kütüphanelerin bulunduğu kentlerden de şehrimizin belgeleri taşınacak.

Halen İKEMA içinde üç sergi devam ediyor... Sergilerden ilkinde Eski Tunç Çağı İzmir'inden, Cumhuriyetin 10. yılına kadar olan geçmiş sergileniyor. 1838-1933 dönemi ise 'Kent ve Ticaret' başlığı ile tanıtılıyor. Üçüncü sergi ise 'Yangınlar ve Kent'i sergiliyor ve burada İzmir'in Küllerinden Doğuşu anlatılıyor. Gazeteci üstadımız Orhan Koloğlu'nun bağışladığı 10 bin kitap ve 'Aile Arşivi' ile İzmirliler'e de örnek olduğu kesin. Hepimiz bu müzeyi nasıl zenginleştireceğimizi düşünmeliyiz.

İzmirliler'i bekliyorlar

Fikret Yılmaz, İKEMA'yı gezmek isteyen, bilgi almak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu da hatırlattı. Biz de önümüzdeki günlerde değişik gruplardaki dostlarımızla İKEMA'yı gezip, onların da kente sahip çıkmalarını sağlayacağız.

Bahçedeki İzmir Yemekleri Lokantası'nda da güzel yemekleri pişirmeye başlamışlar bile.

Başkan Piriştina açılış töreninde şöyle demiş: 'Eğer geçmişin büyüklüğüne yakışır bir geleceği de güvenceye almaya niyetliysek, binlerce yıllık belleğimize yeniden kavuşmak en değerli kaynağımızı oluşturacak'. Hep söylüyoruz, sonuna kadar da bu fikrimizden vazgeçmeyeceğiz: İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ahmet Piriştina döneminde bu kentte bir 'Kültür Devrimi'ne imza atmıştır. Bu devrimin sürdürülebilirliğini de İzmirliler'den beklemek Piriştina ve arkadaşlarının hakkıdır.
---------------

 
< Önceki   Sonraki >