Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Kültür-Sanat arrow İzmir'de yayımlanmış iki kitap...
İzmir'de yayımlanmış iki kitap... Yazdır E-posta
Cumartesi, 04 Ağustos 2007

 

'Dün akşam Prof. Oğuz Adanır'la birlikte Baudrillard Sohbeti için İKEMA'daydık. Katılım düşük olduğu için (sadece 9 kişiydik) biraz tedirgin olduk ama Oğuz Hoca'nın 'adet değil merak önemli' demesiyle rahatladık. Malum, Baudrillard son yıllarda özellikle Simülasyon Kuramı ile oldukça popüler olan bir Fransız sosyolog-felsefeci. Oğuz Hoca 20 yıllık Baudrillard deneyimi ile düşünce dünyası için önemli bir değer. Kendisi aslında sinema ve televizyon bölümünde ama Baudrillard'ı 82'den beri izliyor. Biz sorduk o cevapladı. Daha sonra İKEMA'nın Koordinatörü Dr. Fikret Yılmaz'ın da katılımı ve 'tarih' konusundaki katkılarıyla gayet keyifli ve doyurucu bir sohbet toplantısı oldu.'

Önceki gün bizim İzmir İçin Düşünceden Eyleme grubuna gelen Reşat Kutucular'ın mesajı böyleydi. Bugün size tanıtmak istediğim ilk kitap olan Oğuz Adanır'ın 'Baudrillard'ın Simülasyon Kuramı Üzerine Notlar ve Söyleşiler' Dokuz Eylül Yayınları'ndan çıktı. Işık Ezber'in Yayın Koordinatörlüğü'ndeki bu yayınevi son zamanlarda hayli önemli kitaplar yayımlıyor.

Prof. Adanır bu kitabı ilk kez Nisan 2000'de yayımlamış, Baudrillard'ın son zamanlarda gördüğü ilgi üzerine 4 yıl sonra ikinci baskısı yapılmış bir kitap. Adanır, 'kendimi hiçbir zaman Baudrillard müridi olarak görmedim. Onun öğrencisi değilim. Olsaydım onur duyardım. Baudrillard'ın düşüncelerini Türkiye'de en çok sorgulayanlardan biri olduğumu düşünüyorum. Bir Baudrillard sever olarak nitelendirilebilirim. İronik dili ve dünyaya var olan şablonların dışına çıkmayı başararak, marjinal, başka hiçbir sosyolog ya da düşünürün bakmayı beceremediği bir şekilde bakması beni ayartan temel özellikleri arasındadır. Bu kitap Baudrillard'ın düşüncesinin anlaşılmasını biraz olsun kolaylaştırabildiği takdirde görevini yerine getirmiş olacaktır' diyor.

Dünyada değişen felsefe ve sosyolojik açılımları merak edenler için ideal bir kitap bu. Ayrıca Oğuz Adanır'ın yine Dokuz Eylül yayınlarından çıkan 'Kapitalizm Öncesi Evrensel Kültür/ Zihniyetten Günümüze Osmanlı ve Ötekiler' adlı kitabını da merakla beklediğimizi belirtmeliyiz...

Mavi Zamanlar

Merkezi İzmir'de bulunan Tudem Yayınları'ndan çıkan Diş hekimi Mavisel Yener'in kitabı Mavi Zamanlar'dan söz etmek istiyorum size bir de. Mavisel Yener, öykü, masal, köşe yazısı ve eleştirel anlamdaki yazıları ile 1978'den beri gazetelerin köşelerinde tanıdığımız bir isim. Daha sonraları çocuk kitaplarında verimli çalışmalar yapan Yener, 25 çocuk kitabına imzasını atmış. TÖMER tarafından açılan Masal Yarışması'nda 1999'da ikinci olan Yener, 'Kayıp Seslerin İzinde' adlı yapıtıyla da birincilik ödülü kazanmış. Biz onun ülke çapındaki başarısını Ömer Seyfettin ve Samim Kocagöz Öykü Ödüllerini kazandığı 2001'de tanıdık. 2003'te TUDEM'in Roman yarışmasında 'Mavi Zamanlar' ile birinci olan Mavisel Yener'in kitabını kendisini Dolunay Masalcısı olarak tanıtan birisi şöyle anlatıyor: 'Ey okur... Mavi Zamanlar'a doğru yola çıkmaya hazır mısın? Yanına yalnızca bu kitabı al bir de yüreğini... Sonra hiç korkmadan ilerle... Yolunu aydınlatan, Dolunay'dır.
--------------------------

 
< Önceki   Sonraki >