Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Kültür-Sanat arrow Kim der ki kadın;
Kim der ki kadın; Yazdır E-posta
Cumartesi, 04 Ağustos 2007

 

Geçen aralık başında yayımlanan kitabımız Mobolla - Karia'dan Cumhuriyet'e Muğla adlı kitabımızda Muğlalılar'ın, Gökovalılar'ın ve Akyakalılar'ın 'Nailabey'i Nail Çakırhan'ı Muğla Evi'ni yaşatan bir insan olarak sunarken, aslında bir büyük aşkın kahramanı olarak da sunuyorduk. Nail Çakırhan'ın 'Canım Haletçiğim' diye başladığı mektuplar sadece büyük bir aşkın değil, 1940'lar, 50'ler Türkiye'sinin de öyküsüdür. Mektupların muhatabı Türkiye Prehistoryası'nın en önemli bilim adamı, Cumhuriyet'in yarattığı kadın kahramanlardan da biri olan Halet Çambel'dir.

Diş Hekimi dostumuz Ayhan Güleyen, TÜBİTAK'ın Bilim ve Teknik Dergisi'nden kesip kupürünü getirdiğinde 'Yahu ben de şiir bilir diye geçinirim, bu şiirden nasıl haberim yok' demiştim, Nail Çakırhan'ın 'Bir Kadın Telakisi' adlı eserini okuduğumda. Son 10 yıldır, çevremdeki kadınlara hep bu şiiri okurum 8 Mart'larda. Bugün de sizinle paylaşmak isterim:

Kim der ki kadın; uzun kış gecelerinde, sarıp bir döşek gibi yatmak içindir/ Kim der ki kadın; yeşil bir harman yerinde dokuz zilli bir köçek gibi oynatmak içindir/ Kimi der ki hamur yoğurur/ Kimi der ki çocuk doğurur/ Her ağızdan bir söz: Kimi der ki ilk göz ağrım/ Kimi der ki, onunla dolu bağrım/ Kimi der ki, bunca yıldır yaşıyorum, ayalimdir/ Kimi der ki boynumda taşıyorum, vebalimdir/ Ne bu, ne şu, ne öyle, ne böyle, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal. / O benim; kollarım, bacaklarım, dudaklarım ve başımdır/ Yavrum, anam, öz kardeşim, karım, hayat arkadaşımdır.
* * *


İzmir üç gündür eflatun, pembe, mor, lila renklere büründü 8 Mart nedeniyle. Başta Büyükşehir Belediyesi ve diğer yerel yönetimler olmak üzere, çeşitli kurum ve kuruluşlar 8 Mart'ı kutluyorlar. Çok sayıda etkinlik dikkati çekiyor. İnsan 8 Mart'ta nereye gideceğini şaşırıyor. En iyi etkinliklerden birini düzenleyen Makine Mühendisleri Odası, Asuman Menem arkadaşımızın bildirdiğine göre, '21. Yüzyılda Kadın Olmak' başlıklı bir etkinlikte bu akşam saat 19:00'da Prof. Meryem Koray'ın sunacağı 'Küreselleşme ve Kadın', Endüstri Mühendisi Nergiz Savran Ovacık'ın sunacağı 'Çalışma Yaşamında Kadın' konulu konferanslarla, Hande Ertinas'ın yazıp yönettiği 'Öteki' adlı kısa film ve 'Kadın' konulu bir karikatür sergisi açıyor.

Bu etkinliğin tamamını izleyemeden, İzmir Sanat'ın organizasyonu, Ender Sakpınar'ın yönettiği Bayanlar Orkestrası'nın flütçü Şefika Kutluer'e eşlik edeceği konsere koşacağız. Yarın da İzmir'i Sevenler Platformu'nun, Başarılı Egeli Türk Kadınlarına Benal Nevzat Ödülleri verileceği tören saat 15:00'te Konak Belediyesi Kültür Merkezi'nde.

Tabii ki her 8 Mart'ta olduğu gibi bugün de soracağız, 'kalan 364 gün erkeklerin mi?' diye.
---------------------------

 
< Önceki   Sonraki >