Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Kültür-Sanat arrow Kültürlerarası iletişimde özgün bir girişim...
Kültürlerarası iletişimde özgün bir girişim... Yazdır E-posta
Cumartesi, 04 Ağustos 2007

 

Galiba dünyamızın içinde bulunduğu bütün problemleri değilse de, birçok sorunu çözebilecek iki soru var:

'Daha iyi nasıl anlatabilirim?', 'Daha iyi nasıl anlarım?'

İzmir Fransız Kültür Merkezi Müdürü Daniel Schlosser kentimize geldiği günden beri ortaya enerjik bir tablo koyuyor ve çeşitli konularda İzmir'in öne çıkması için büyük çaba sarf ediyor. Dün sabah Arkas Holding'in ev sahipliğinde yapılan toplantıda da yine İzmir'in, İzmirliler'in işine çok yarayacak bir projeden haberdar olduk.

Bordeaux Üniversitesi'nden eğitimci ve iletişim danışmanı olarak uzun yıllardır Fransa'da ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde çalışmalar yapan Jean Philippe Cros'un, bir bilimsel arkeoloji grubu ile birlikte geldikleri İzmir'de geliştirdikleri bir proje bu. Üniversite bünyesinde bulunan Michel de Montaigne Teknoloji Enstitüsü öğrencileri ile Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri arasında internet üzerinden kültürlerarası iletişim konulu bir girişim başlatmış durumda. İzmir'deki Fransız Kültür Merkezi ile Türk ve Fransız katılımcıların birlikteliği sayesinde gerçekleşecek olan bu girişimin amacı genç Türk ve Fransız öğrencilere iletişim alanında çalışmalar yapmak üzere sürekli bir işbirliği sağlamak... İzmir ve Bordeaux Üniversitesi öğrencilerinden oluşan gruplar tarafından başlatılıp yaşatılacak bir internet sitesinin kurulmasıyla başlayacak ve bu site, 'genç iletişimcilerin' birbirlerini daha iyi tanımalarını, birbirlerinin yaşam biçimlerini ve ortamlarını daha iyi algılamalarına olanak sağlayacak. Fransızca, İngilizce ve Türkçe olarak sitede, öğrencilerin kendileriyle ilgili bilgiler, (günlük yaşamları, eğitimleri, kişisel projeleri), birbirleri hakkında öğrenmek istedikleri (farklı yönleri, ortak yanları), iletişim alanında (basın, reklam, halkla ilişkiler) mesleki gelecekleriyle ilgili fikirleri, katılımcı kuruluş ve işletmelerin temsil ettiği İzmir ve Bordoeaux kentlerinin sosyo ekonomik durumları yer alacak.

Burada Türkiye ve Fransa'daki kuruluşlara da büyük görev düşüyor elbette. Jean Philippe Cros, işletme ve kuruluşların katılımı ile bu projenin ekonomik yönden ağırlık kazandıracağı da kesin. Türkiye ile Fransa'yı, İzmir ile Bordeaux'yu yakınlaştıracak ve küreselleşen dünyada barışa katkı sağlayacak bu projeyi öğrenmek gerçekten mutluluk vericiydi.
-------------------

 
< Önceki   Sonraki >