Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Kültür-Sanat arrow Seferihisar kültür envanteri
Seferihisar kültür envanteri Yazdır E-posta
Cumartesi, 04 Ağustos 2007

 

İzmir Valiliği'nin öncülüğünde kentimiz ve ilçelerinde bulunan her türlü kültürel unsurların, tarihsel mirasımızın buluntularının, taşınır-taşınmaz kültür varlıklarımızın, doğal ve arkeolojik zenginliklerimizin, etnoğrafik değerlerimizin tespiti ve değerlendirilmesine yönelik çalışmalarda yeni bir aşamaya gelindi.

Elimizde editörlüğünü Mimar Cengiz Yazıcı'nın yaptığı 'Seferihisar' adlı pırıl pırıl bir kitap var. Önsözünü Vali Alaaddin Yüksel'in yazdığı kitapta, ilçenin tarihçesi, Teos Antik Kenti, Myonnessos Adası, Düzce Köyü, Kasım Çelebi Medresesi ve Camii, Beyler Köyü Roma dönemi Su Kemerleri, Ulamış Köyü, Sığacık Kalesi ve limandaki Mustafa Efendi Türbesi tanıtıldıktan sonra, camiler, medreseler, mescitler, çeşmeler, kuyular, su kemerleri, hamamlar, ılıcalar, mezarlıklar, türbeler, höyükler, tümülüsler, antik kentler, sit alanları, anıt ağaçlar ve sivil mimarlık örnekleri tek tek işaretlenmiş durumda. Öncelikle belirtmeliyiz ki, Seferihisar ve Sığacık gibi ikinci konutların yoğun işgali altında bulunan bu bölgenin tarihsel kimliğini ortaya çıkarmada yapılan bu çalışmayı alkışlıyoruz, destekliyoruz. Ancak şunu da söylemeden geçemeyeceğiz. Olabildiğince hızlı ve kısıtlı olanaklarla yapılan bu çalışmalar olumludur fakat yeterli değildir.

Mimar Cengiz Yazıcı'nın altını çizdiği gibi, kültürel zenginliklerimizi saptarken, yalnızca yapılar ve doğal varlıklarımızı değil tarihsel derinlik içinde bu mekanlardaki yaşam biçimlerini de tespit etmek, yaşayan tarihi değerlerimiz olan insanlarımızın bilgilerini de derlemek, yaşadığımız kentin belleğini canlı tutmak gerekmektedir. Bu arada özellikle Sığacık Limanı çevresinin dünyanın birçok kentindeki 'citadel' benzeri şekilde tarihsel kimliğinin korunarak turizme açılması gerektiği düşüncemizi de bu fırsatla birlikte bir kez daha dile getirmeliyiz.
---------------------------------

 
< Önceki   Sonraki >