Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Kültür-Sanat arrow Vefa projesinde Akurgal finali
Vefa projesinde Akurgal finali Yazdır E-posta
Cumartesi, 04 Ağustos 2007

 

Büyükşehir Belediyesi'nin, 'İzmir artık hep vefalı olacak' etkinlikleri kapsamında dün, İzmir için önemli hizmetler yapmış 10 kişinin daha yaşadıkları mekanlara plaketler çakıldı.

Karşıyaka'nın ilk Maarif Müdürü İsmail Özkunt, İzmir Bandosu'nu kuran Fuat Büyüktürkoğlu, Musevi eğitimci Garra Sarmat, İzmir İdadisi'nin kurucularından Burhanzade Abdurrahman Bey, kentin ilk hayırseverlerinden Haydar Karagöz, Balçova Barajı'nın kuruluşunda görev alan Cengiz Saran, Behçet Uz'un yanında İzmir Fuarı'nın kurucuları arasında yer alan Tahsin Uzgur, spor ve kültür dünyasının duayenlerinden Hakkı Gürüz, ve Ege'nin ilk sürat koşucusu ve atlayıcılarından Said Odyak dün yaşadıkları yerlerde bir kez daha anıldılar. Yakınları da büyük mutluluk duydu.

Bugüne kadar yaklaşık 50 kişinin yaşadıkları yerlere vefa plaketi çakıldı. Bu törenlerin bir kısmında ben de bulundum. Dünkü törenlerle bu projenin ilk kısmı da tamamlanmış oldu. Dün sabah geçen kasım ayında yitirdiğimiz Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal için uzun yıllar oturduğu Karşıyaka Yalısı'ndaki apartmanın önünde yapılan törende bulunmak da benim için büyük bir onur oldu.

Plaketi Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, Prof. Meral Akurgal ve Karşıyaka Belediyesi'nin eski ve yeni başkanları ile birlikte yerine yerleştirdi. Burada eski başkanlar Cihan Türsen ve Kemal Baysak'ın da törene davet edilmelerini çok anlamlı buldum. Biz Karşıyakalılar'ın böyle günlerde siyaseti en son düşüneceğimiz iş olduğunu da bir kez daha görmüş olduk.

Anılarını anlattılar

Plaketin çakılmasından sonra törene katılanlar Akurgal ile ilgili anılarını anlattılar. Prof. Şadan Gökovalı'nın, Prof. Ömer Özyiğit'in ve bu projeyi adım adım sürdüren Mimar Oktay Ekinci'nin anılarını dinlerken hem güldük, hem de düşündük. Kaybettiğimiz evrensel değerde bir aydının ardından çok düşünmemiz gerektiğini bir kez daha anladık.

Bu projeye emek veren herkese vefa duygusunu insanlara bir kez daha anımsattıkları için teşekkürler...
---------------------------

 
< Önceki   Sonraki >