Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Kültür-Sanat arrow O bir cehalet savaşçısı
O bir cehalet savaşçısı Yazdır E-posta
Cumartesi, 04 Ağustos 2007

 

Savaş çıktı çıkacak. İşsizlik, geçim sıkıntısı almış başını gidiyor. Uçaklar düşüyor, yürekler yanıyor. Toplum olarak moralimiz bozuk. Bu şartlarda size bir başarı öyküsünü anlatmak istedim. Belki yaşam gücünüze katkı yapmış olurum diye...

Erzurumlu İbrahim Cengiz maddi imkansızlıklar nedeniyle okula gidemedi. 25 yıl önce İzmir'e gelerek inşaatlarda çalışıp çabaladı ve taşeronluk şirketi kurdu. Gündüzleri çalışırken geceleri ise Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı ilkokulu bitirme sınavına girerek, diploma sahibi oldu. Şimdi o her yıl binlerce gencin üniversite diploması almasını sağlayan bir dershane sahibi ve herkesi okumaya teşvik eden bir cehalet savaşçısı... Serhan Şarman arkadaşımızın konuştuğu 34 yaşındaki Cengiz, hayata kafa tutan ve tuttuğunu koparan kişilerden biri... İşte O'nun ibret verici öyküsü...

Erzurum Aşkale'nin Hacıbekir köyünde doğan İbrahim Cengiz, inşaatlarda çalışan yoksul ailenin beş çocuğundan biriydi. O dönemde hayat şartlarının zorluğu nedeniyle okula dahi gidemedi. Ailesine yardımcı olmak için inşaatlarda çalıştı. 1978 yılında ağabeyleriyle birlikte İzmir'e göç etti. Bu dönemde onları zor şartlar bekliyordu. Ağabeyleri inşaatlarda, kendisi ise tornacıda iş bularak karınlarını kıt kanaat doyuruyorlardı.

İki yıl sonra ağabeylerine doğan bir şans onun da yaşamını değiştirdi. İnşatlarında çalışan patronunun desteğiyle ağabeyi Cenay Cengiz ile birlikte, Cenay ve Cengizler inşaat şirketini kurdu. Mesai dinlemedi. Gece gündüz koştu, İstanbul'dan Ankara'ya, oradan Kars'a... İnşaat neredeyse orada işçileriyle birlikte çalıştı.

Yıllar geçti, cebinde iyi parası oldu ama hiç okumamanın verdiği eziklikle 'en azından bir diploma sahibi olayım' dedi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 1988 yılında açtığı gece kurslarına giderek Yıldırım Beyazıt İlkokulu'ndan diploma sahibi oldu. İbrahim Cengiz, diplomasına kavuşmuştu ama içinde yine ukde kaldı, 'Ben okuyamadım, ancak gençleri okutmak istiyorum' dedi ve kafasına koyduğunu sonunda gerçekleştirdi. Açıköğretim Fakültesi öğrencilerine eğitim veren Kariyer Dershanesi'ni kurdu.

Her yıl binlerce genci, açık öğretim okullarında sınıf geçirterek onları üniversite mezunu yapmanın mutluluğunu yaşayan İbrahim Cengiz'in keyfine diyecek yok. 'En büyük arzumu hayata geçirdim. Kazandıklarımı eğitime aktarma imkanı buldum. Hedefim ileride özel okul kurmak' diyor Cengiz. Dört çocuğunun en iyi eğitimi alması için de büyük çaba harcadığını söylüyor. Biz de İbrahim Cengiz'i verdiği mücadeleden ve azminden dolayı kutluyorum.
---------------------------

 
< Önceki   Sonraki >