Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Kültür-Sanat arrow Tevfik Nevzad 'ı unutmamak
Tevfik Nevzad 'ı unutmamak Yazdır E-posta
Cumartesi, 04 Ağustos 2007

 

Bu güzel coğrafyanın ayırdedici özelliklerinden biri de galiba kolay unutmak.

Popüler Tarih Dergisi'nde trajik öyküsünü bir kez daha okuyunca, İzmir'in ilk büyük fikir ve hürriyet kurbanı olan Tevfik Nevzad'ı hiç bilmediğimizi düşündüm. Sonra da 'İyi ki Ahmet Piriştina, İzmir Kent Kitaplığı'nı kurdu' dedim kendi kendime.

İzmir Kent Kitaplığı'nın 21. kitabı Felsefeci Ziya Somar'ın 1948'de yazdığı 'Bir Adamın ve Bir Şehrin Tarihi: Tevfik Nevzad' adlı çalışmanın tıpkı basımı. 1948 için bile kolay anlaşılamaz bir Türkçe ile yazıldığı için okuma zorluğu çektiğimiz bu kitap aslında, 1908 Meşrutiyeti öncesinin İzmir'i hakkında da bilgi sahibi olmak için iyi bir kaynak.

Tevfik Nevzad gerçek bir özgür düşünce adamı. 1882'de İzmir'in ilk özel dergisi olan Himmet'i, 1886'da da İzmir'in ilk özel Türkçe gazetesi olan Hizmet'i yayımlıyor. 1902'de Şair Eşref ile birlikte isyan çıkarma teşebbüsü içinde oldukları gerekçesiyle hapse atılıp Adana'ya gönderiliyor. 1905'te de kendisini kuyuya atarak intihar ettiği ileri sürülüyor. Ancak gerçek bir süre sonra anlaşılacak ve Adana Valisi tarafından öldürtüldüğü ortaya çıkacaktır.

Meşrutiyet ilan ediliğinde bu özgürlük şehidinin adı anımsanıp evinin önünde bir gösteri yürüyüşü yapıldıysa da, adı anılmaz oluyor.

Gelelim bugüne: Ziya Somar'ın kitabı Tevfik Nevzad'ın yeniden anılması için fırsatlar yaratmıştır, ancak İzmir'deki gazete kuruluşlarının da özgür basının bu ilk sesine sahip çıkmaları gerekmez mi?

İzmir'de özel bir Tevfik Nevzad sempozyumu düzenlense, üzerinde Şair Eşref'in dizelerinin bulunduğu mezarı düzenlense, Tevfik Nevzad Düşünce Özgürlüğü adıyla her yıl, kişi veya kurumlara bir ödül verilse ve bu sayede unutulmasa iyi olmaz mı? Baksanıza 2002 yılı, İzmir'deki ilk Türkçe mevkute olan Himmet Dergisi'nin yayımının da 120. yıldönümü.

 

 
< Önceki   Sonraki >