Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Gezi Notları arrow Şadan ki görülünce çoğalır insan
Şadan ki görülünce çoğalır insan Yazdır E-posta
Cumartesi, 09 Haziran 2007

Başlığımıza bir satırını aldığımız Çınar Çığ’ın şiirinin tam metni şöyledir: Üç Sözcük
-Şadan'a- / Coşku ki/ Her gün ödedi vergisini/ Usta Bedros…/ Acı ki/ Çınar içinden çürür/ Şadan ki görülünce çoğalır insan…

 

Halikarnas Balıkçısı’nın peşi sıra giden üç güzel insanın kısa öyküsüdür aslında bu şiir…  Bedri Rahmi Eyüboğlu, Çınar Çığ ve Şadan Gökovalı…

Konak Belediyesi’nin düzenlediği, bendenizin yönetme şerefine nail olduğu Alsancak Söyleşileri’nin dördüncüsüne ayakta duracak hali bile olmadığı halde adeta sürüne sürüne gelmişti sevgili Gökovalı Hocam. Ondan ne kadar da çok şey öğrendiğimi düşündüm, ‘kavuk Nedim’de!’ diye takıldı. Cevabım, ‘Hocam o kavuğu almak için bizim daha çok fırın ekmek yememiz gerek’ dedim… Konuşmaya başlayınca da ‘ne kadar cahil olduğumu’ bir kez daha gördüm… Eskiden de böyleydi, olağanüstü belleğiyle bize kendisini hayran bırakır, ne kadar çok kitap okumamız gerektiğini gösterirdi. 1977’de TRT İzmir Radyosu’nda Eğitim Müdürü idi, yanına staja gitmiştim, staj bittiğinde kendimi çok bilgisiz hissediyordum, aradan 30 yıla yakın zaman geçti, herhalde 5 bine yakın kitap devirdim, yine de çok cahilim onun yanında… Ben de bu hissi uyandıran az insan var aslında… Bilge Umar Hocam, Oğuz Adanır Hocam bir de İlber Ortaylı….

Önce kısaca tanıyalım onu…. Prof. Dr. Şadan Gökovalı, 15 Mart 1939'da Muğla'nın Gökova beldesinde doğdu. 1959 yılında profesyonel gazeteciliğe başlayan Gökovalı 5 yıl sonra İzmir'de yılın gazetecisi seçildi. İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi (İTİA) mezunu Gökovalı,1965'te "Profesyonel Ülkesel Turist Rehberi" oldu. 1967 yılında göreve başladığı TRT'de yaptığı programlar nedeniyle, 1975'te Türk Dil Kurumu "Radyo-TV Dil Ödülü"nü kazandı. 1974 yılından başlayarak, "Turizm Yükseklisansı", "Turizm Doktoru" ve "İletişim Bilimleri Üniversite Doçenti" unvan ve yetkilerine hak kazandı.

Ege'de nerede bir sanat etkinliği varsa, onun dışında olmayan Gökovalı'nın, Türkiye'nin hemen hemen tüm turistik köşeleri hakkında çeşitli dillerde yayınlanmış 20'yi aşkın eseri, çeşitli konularda 10'u aşkın kitabı var. Bunların dışında gazetecilik, radyo-TV dallarında bir çok ödülün sahibi olan Gökovalı; Efes'i, Fethiye'yi ve Bergama'yı "En iyi anlatan yazar" seçildi. İngilizce bilen Gökavalı, evli ve iki çocuk babası. halen Yaşar Üniversitesi öğretim üyesi….

Kendisini “Hayatta yaptığıma en çok sevindiğim şeylerden biri, Halikarnas Balıkçısı'nın kitaplarını basıma hazırlamak, eşdeyişle Balıkçı'yı yaşatmaktır” diye tanımlamıştı… Balıkçı ölmeden önce şöyle demişti: “Ölsem ölüm bana galebe çalmamış olacak, çünkü Şadan var!"
Sorarım size; her yirmi Türk yurttaşından ancak birinin yılda bir kitap okuduğu günümüzde, kitap yazmak kaç kula nasip olan bir özellik?

Balıkçı kitapları…

Bundan sonrasında söz sevgili Şadan Hocamın: Balıkçı, 13 Ekim 1973'de öldü. Hesapça 29 yıl olmuş. Bilgi Yayınevi'nin "Bütün Eserleri" dizisinde çıkan kitaplarının sayısı 22'yi buldu. 6 da çocuk kitabı çıktı. Nerdeyse ölüsüne bir kitap yazdırıyorum Balıkçı "Baba"mın.Bu 22 kitaptan "Aganta Burina Burinata", "Turgut Reis", "Mavi Sürgün", "Uluç Reis", "Ötelerin Çocukları", "Anadolu'nun Sesi", "Deniz Gurbetçileri", "Anadolu Tanrıları" ve "Anadolu Efsaneleri", "Hey Koca Yurt" ve "Gençlik Denizlerinde", Balıkçı'nın sağlığında kitap olarak yayınlanmıştı.

"Düşün Yazıları" da "Anam" Azra Erhat'ın çabasıyla kitaplaşmıştı. Ötekiler; "Altıncı Kıta Akdeniz", "Ege'den Denize Bırakılmış Bir Çiçek", "Sonsuzluk Sessiz Büyür", "Parmak Damgası", "Çiçeklerin Düğünü", "Dalgıçlar", "Arşipel" ve "Bulamaç", tarafımdan, dağılmaya yüz tutmuş gazete kesikleri arasından bulunup çıkarılarak yaşama kavuşturulmuştu.
En son, Balıkçı'nın doğumunun 112. yılı dolayısıyla, 1968 yılında İzmir Radyosu'nda yaptığı konuşmaları kitaplaştırdım. "İmbat Serinliği", 11 Nisan'da 7. İzmir Kitap Fuarında, Bilgi Yayınevi'nin etkinliği olan "Bir Akdeniz Gülümsemesi: Halikarnas Balıkçısı" konulu söyleşiye yetişti. Kitabın o güne yetişmesine ilişkin amatörce heyecanımı gerçekleştiren Bilgi Yayınevi Sahibi Ahmet Tevfik Küflü ile Yayınevi Yönetmeni Mahmut Gölgeli'ye -Balıkçıseverler adına- teşekkür ve merhaba!....

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı 33 yıl önce, 13 Ekim 1973'te ayrıldı dünyamızdan. Bodrum'da, sağlığında birlikte seçtiğimiz yere gömüldü.
O günden bu yana, vasiyeti üzerine onun için çalışmayı sürdürüyorum.
Vasiyet dediğim şu:

Ölümüne 2.5 ay kala, benim basıma hazırladığım öykülerden seçme "Ege'den" adını taşıyan kitabın iç kapağına şunları yazmıştı:
"Şadan Gökovalı'ya arkadaşım, oğlum desem azdır. Çünkü mevcut insanlar arasında beni temadi (devam) ettirecek, daha doğrusu temadi ettirmeye en müsait insan odur.
Ölsem, ölüm bana galebe çalmamış olacak, çünkü Şadan var. Şadancığım, hanidir sana burada seslenmek istedim. Ama, aklımdan geçen her fikri, duygularıma karşılık çok zayıf buldum. Şimdi bile duygularım, burda yazdıklarımdan çok ötedir.
Selam sana Şadan.
Halikarnas Balıkçısı
Cevat Şakir Kabaağaçlı

Soyadımdan belli Gökovalı’yım…

Hangi yönünü saysam ki… Şadan Hocam; Gökova’nın sağlıklı büyümesi için büyük çaba harcar.  Bu yazıyı hazırlarken öğrendim ki o hasta haline bakmadan bir otomobilin içinde yata yata Gökova’ya da gitmiş gelmiş… Oktay Akbal’la buluşmak için.. Yine ondan dinleyelim Gökova ve Nail V’yi…: Soyadımdan bellidir; Gökovalı'yım. Eskiden Gökova'nın mahallesi olan Akyaka, ondan önce belde oldu. Şimdi Muğla'nın Bodrum, Marmaris, Datça, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman ve Fethiye gibi sahil ilçelerinden sonra, başta gelen turistik beldelerinden biri. Akyaka'nın yukarısı orman, aşağısı deniz.

Üstelik Akyaka, çarpık yapılaşmaya kurban edilmedi. Tüm evleri ahşap karakterli ve en çok ikişer katlı. Türk gazeteciliğinin köşe yazısı duayenlerinden Oktay Akbal ile İlhan Selçuk'un sık sık vurguladıkları gibi Akyaka'yı Akyaka yapan, Akyaka'ya damgasını vuran bir kişi var. Bu kişi, bir kişinin çevresini değiştirme yolunda neler yapabileceğini de gösteriyor.

Bu kişi, aynı zamanda önemli bir şairimiz olan Nail Çakırhan; namı diğer "Nail V."
Dünya çapında şairimiz Nazım Hikmet'in ilk kitaplarından "Bir Artı Bir Eşittir Bir"de Nazım'la birlikte Nail V'nin imzası vardır. Pek bilinmez ama, Nail ağabey Konya Lisesi'nde okurken, bir şiirinin altında imzası "Nail V." diye çıkmış ve bu imza zamanla üne kavuşmuş.

1910 Ula doğumlu olan ve Sovyetler Birliği'nde Üniversite öğrenimi gören Nail Çakırhan, Akyaka'da önce kendisi, sonra yakın dostları için güzel evler yapmış ve böylece, Ula mimarisinden esinlenen Akyaka mimarisi çıkmış ortaya. Nail Çakırhan'ın evi 1983 yılında Ağahan Mimarlık Ödülü kazandı.

Nail Çakırhan, Prof. Dr. Halet Çambel ile evlidir.O Çambel ki, Olimpiyatlara ilk katılan iki Türk kızından biridir. O Halet Hoca ki; Kizuwatna kralı Asitawattas'ın yazlık sarayı ile Ergani ilçesi yakınlarındaki tarihin en eski yerleşim yerlerinden Çayönü Höyüğü'nü kazdığı için, dünyada yılın kadını seçilmiştir.

Nail Bey de sık sık hapse düşmüş, işkenceler çekmiştir. Mina Urgan, o günlerde Halet Hanım'ın çektiği sıkıntıları "Bir Dinozorun Anıları"nda pek güzel anlatır.
Şu günlerde Nail Çakırhan'ın hapishanelerden eşi Halet Hanım'a yazdığı mektuplar "Canım Haletciğim" adlı kitapta toplandı. Bu mektuplar yalnızca bir mahpusun eşine mektupları değil; aynı zamanda tarihsel ve yazınsal değer de taşıyor...

Daha önce de Nail V.Çakırhan'ın şiirleri "Daha Çok Onlar Yaşamalıydı" adlı kitapta toplanmıştı.

Salihli Şiir İkindileri….

Salihli’nin sembolleşen belediye başkanı Zafer Keskiner’in başlattığı ‘Şiir İkindileri’ geçen ay 33. kez yapıldı… Bu ikindide onur konuğu daha önceki 32 ikindiye imzasını atmış olan Şadan Hocam’dı…

Muğlalı seçkin gazeteci yazar Ünal Türkeş’in anlatımından dinleyelim mi Şiir İkindilerini: Aziz dost Şadan Gökovalı'dan Belediye Başkanı adına çağrıyı alıp Salihli'ye vardığımda kentin üretken Belediye Başkanı Sayın Zafer Keskiner'e yeniden hak verdim.

Sayın Keskiner günün olgun saatleri olan "ikindiyi"etkinliğinin adı yapmakla,sanatın olgun ürünlerini ve bu ürünlerin sahiplerini kentine çekmeyi,kentini sanat hareketlerinin merkezi yapmayı denemiş. Denemesinin tuttuğunu, Nail Çakırhan konuşmacısı olarak katıldığımız etkinliğin 24.sünde doyasıya anladık. Belediye Tiyatro Salonunu kapı dışlarına kadar dolduran sanatseverlerin birbirinden güzel şiirleriyle etkinliğe zenginlik katan şairlere koşup gelmesini,biz ,Salihli'nin yücelen duygu yapısının göstergesi olarak algıladık. Kentin imarına ve sağlıklı gelişmesine yönelik çalışmalar arasına, kentlinin duygu yapısını yücelten çalışmalara da yön verilmiş olması, Türkiye' de az rastlanan hatta bölgemizde görülmeyen bir olay. "Cumhurbaşkanı olabilirsiniz ama sanatçı olamazsınız" özdeyişini sanki Salihli'de söylemiş gibi olan yüce önder Atatürk'ün ilham kaynağını bize yeniden duyuran, anımsatan, Salihli'nin aydın Belediye Başkanı Zafer Keskiner'le Ege hemşehrisi olarak çok öğündük.

Halikarnas Balıkçısı, 'Akdenizlinin karakteri 'hayır'dan çok 'evet' demeye yatkındır. 'Evet' demek o denli kolaydır ki!.. Oysa 'hayır' deyince bir sıkıntı duyulur. Altıncı Kıta 'evet! evet!' ülkesidir,' der. Altıncı Kıta Akdeniz, Halikarnas Balıkçısı'nın hiçbir kitabına girmemiş yazılarından oluşuyor. Bu kitabıyla Balıkçı, Anadolu uygarlığına Akdeniz ölçeğinde ışık tutuyor. Bu ışığın, Akdeniz insanlarını birleştirmede, Akdeniz'in kendisi kadar işlev yerine getireceğine inananlardan biri olarak Şadan Gökovalı’yı bir kez daha sevgi ile selamlıyorum.


ŞADAN GÖKOVALI’NIN YAYINA HAZIRLADIĞI
Halikarnas Balıkçısı kitapları;

• AGANTA BURİNA BURİNATA  1999, Bilgi Yayınevi, 208 sayfa
• ALTINCI KITA AKDENİZ  1998, Bilgi Yayınevi, 272 sayfa
• ANADOLU EFSANELERİ  1998, Bilgi Yayınevi, 160 sayfa
• ANADOLU TANRILARI  1998, Bilgi Yayınevi, 152 sayfa
• ARŞİPEL  1995, Bilgi Yayınevi, 208 sayfa
• BULAMAÇ  1996, Bilgi Yayınevi, 432 sayfa
• ÇİÇEKLERİN DÜĞÜNÜ  1996, Bilgi Yayınevi, 184 sayfa
• DALGIÇLAR  1995, Bilgi Yayınevi, 160 sayfa
• DENİZ GURBETÇİLERİ  1997, Bilgi Yayınevi, 264 sayfa
• DENİZİN ÇAĞIRIŞI  1998, Bilgi Yayınevi, 80 sayfa
• EGE'DEN DENİZE BIRAKILMIŞ BİR ÇİÇEK  1998, Bilgi Yayınevi, 224 sayfa
• GENÇLİK DENİZLERİNDE  1995, Bilgi Yayınevi, 272 sayfa
• GÜLEN ADA  1998, Bilgi Yayınevi, 104 sayfa
• HEY KOCA YURT  1994, Bilgi Yayınevi, 368 sayfa
• İMBAT SERİNLİĞİ  2002, Bilgi Yayınevi, 156 sayfa
• MAVİ SÜRGÜN  1998, Bilgi Yayınevi, 272 sayfa
• MERHABA ANADOLU  1997, Bilgi Yayınevi, 272 sayfa
• ÖTELERİN ÇOCUKLARI  1994, Bilgi Yayınevi, 336 sayfa
• PARMAK DAMGASI  1998, Bilgi Yayınevi, 160 sayfa
• SONSUZLUK SESSİZ BÜYÜR  1996, Bilgi Yayınevi, 232 sayfa
• TURGUT REİS  1995, Bilgi Yayınevi, 344 sayfa
• ULUÇ REİS  1997, Bilgi Yayınevi, 536 sayfa
• YOL VER DENİZ  1998, Bilgi Yayınevi, 104 sayfa

 

 
< Önceki   Sonraki >