Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow sonsoz arrow Tehlikeli bir gündem maddesi
Tehlikeli bir gündem maddesi Yazdır E-posta
Cuma, 01 Nisan 2016
Dünyada bir şeyler değişiyor mu ne? Volkswagen araçların “çevre pisleticisi” oluşunu ABD’deki tüketicilerden saklayan yöneticileri bir bir koltuklarından oldular. Bunlar profesyonel yönetici olarak öyle paralar kazanmışlardı ki, şimdi kenara çekildiklerine kimse onlara acımıyor…

“İtibarsız zenginler” arasında yerlerini aldılar. Onlar üzülüyor mu bilmiyorum ama ben bizim memlekette “ne yapacaksın itibarı? Para olsun yeter” diyecek milyonlarca insan bulunduğunu biliyorum. Türkiye sokak ağızlarının en meşhurlarından biri değil midir, “para var huzur var”… İtibar var mı? Ne gerek var…

Son günlerde VW’nin içinden geçtiği süreçlerden büyük gıda devleri Nestle ve Mars gibi hazır gıda üreticileri de geçiyor.

Biz evimize dondurulmuş- hazır- endüstriyel yemek sokmayız.  Eşim de bu konuda çok özenlidir. Ama “çocuk da yaparım kariyer de” diyen kadınların çoğunun aynı özeni gösterdiklerini düşünmüyorum.

Eskiden gazeteler, ajanslar da bu konularda daha duyarlıydı… Şimdi medyaya hakim olan gazetecilerin umurunda bile değil…

Mesela 5 Aralık 2005 tarihli haber: İtalya Sağlık Bakanlığı, Milupa marka bebek sütünde yapılan analizlerde, Nestle marka bebek sütünün piyasadan toplatılmasına neden olan 'ITX' maddesinin tespit edildiğini bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, ambalajın üzerine yazı yazmakta kullanılan mürekkepte bulunan ITX maddesinin, Milupa'nın Aptamil 2 çeşidinde bulunduğunun 13 Ekim'de öğrenildiği belirtildi. Açıklamada, aynı tarihte, AB ülkelerine bu marka sütlerin piyasadan toplatılması uyarısının yapıldığı kaydedildi.

Ve 8 Ağustos 2011 tarihli AA haberi: “Nestle bebek mamalarını toplatıyor…”  Devamı da var: Nestle Türkiye, bebekler için muzlu kavanoz mamasının pazardan geri çekme kararı aldı. Bebeklere yememesi gereken “şeyleri” yedirmenin memleketin gündemindeki diğer ölümcül problemler kadar tehlikeli olduğunu düşünüyorum.

Şimdi de dünyaca ünlü Bloomberg’in geçen haftaki haberine bakalım. Haberi portalin Türkiye sayfalarında aramayın. Ben aradım bulamadım…  Haber şöyle: Nestle, DiGiorno pizza, Lean Cuisine ve Stouffer’s marka dondurulmuş gıda ürünlerini, ıspanağında cam bulunduğu gerekçesiyle geri çağırıyor.

Bloomberg'un haberine göre, dünyanın en büyük gıda şirketlerinden biri olan Nestle'nin 2015 satış gelirleri 88,8 milyar frank olarak gerçekleşmişti.

Şirket, dondurulmuş gıda satışlarında ise geçtiğimiz yıl Kuzey Amerika pazarında ciddi bir büyüme trendi yakalamıştı. Henüz bir hasarın rapor edilmediği şirket içi soruşturma ise halen devam ediyor. ABD pazarında 3 milyon kutu dondurulmuş DiGiorno pizzayı geri çeken şirket, son dönemde ürün geri çağıran onlarca şirket arasına katıldı.

Ve Türkiye Nestle'den açıklama … Nestle, çıkan haberler üzerine bir açıklama yaparak çağrılan ürünlerin Türkiye'de satışı bulunmadığını belirtti. Açıklama şöyle: "Bazı yayınlarda, ABD'de Nestlé'nin dondurulmuş gıda ürünlerinin geri çağrıldığına ilişkin haberlerde, söz konusu ürünlerin Türkiye'de de satışa sunulduğuna dair hatalı bilgiler yer almıştır. Söz konusu ürünlerin Türkiye'de üretimi ve satışı bulunmadığından, açıklama ihtiyacı hissedilmiştir. Nestlé Türkiye'nin açıklamasını dikkatinize sunarız." Türkiye’de yokmuş çok şükür!

Geçen ay da Snickers ürünlerini geri çağırmıştı. Snickers, içinden lastik çıktığı için başta Avrupa olmak üzere Türkiye'deki ürünlerini geri çağırmıştı. Hollanda'daki fabrikasında üretilen çikolata barlarında plastik olabileceğini açıklayan ve Türkiye dahil 55 ülkede milyonlarca ürününü toplatma kararı alan ABD'li gıda devi Mars, Türkiye'de hangi ürünlerin geri çağırıldığını açıkladı.

Şirketin Türkiye mümessilliği sadece Snickers marka ürünlerde sorun olabileceği ifade edildi ve üç tip Snickers'ın toplatılacağı belirtildi.

Şirketin açıklamasında Snickers 5'li paket, Snickers 80gr ve Snickers Minis ürünlerinin dağıtılan tüm bölgelerden toplanacağı açıklandı.

Mars açıklamasında, "Müşterilerimizden birisi Almanya’da satın alınan bir Snickers ürününde plastik bir parça buldu. Bunun münferit bir olay olduğunu düşünüyoruz, ama Türkiye’de etkilenmesi muhtemel olan [...] kısıtlı sayıda ürünü tedbiren toplatma kararı aldık" deniyor.

Sizce bunlar tehlikeli gündem maddeleri değil midir? İçinden lastik çıkan bir şeyleri yemek ister misiniz? Sorunuz evet ise afiyet olsun..

 
< Önceki   Sonraki >