Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow sonsoz arrow İzmir İktisat Kongresinin 93. yıldönümünde
İzmir İktisat Kongresinin 93. yıldönümünde Yazdır E-posta
Cuma, 01 Nisan 2016

Ortalık yangın yeri idi... Emperyalizmi İzmir’de denize döken muzaffer orduların başkumandanı Gazi Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları tam beş ay sonra 17 Şubat – 4 Mart 1923 tarihlerinde önceden tasarladıkları İktisat Kongresini, Yunan işgaline inat İzmir’de topladılar.


“ Milletimiz mazisinden değil, artık istikbalinden mesuldür…” Cumhuriyetin kuruluşuna giden sürecin başlangıcı, Ulusal Kurtuluş Savaşı ve Büyük Zaferdir. Bu zafer, mazlum bir ulusun emperyalizm karşısında boyun eğmeyişidir. Bu zafer, “Yoksulların Zaferidir”.

(Mustafa Kemal Paşa’nın açılış konuşmasından)

Türkiye İktisat Kongresine ve Gazi Paşa Hazretlerinin Kongre açış konuşmasına değinmek önemlidir. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ‘kökleri’ oradadır. Farklı bir ifade ile dünü anlamada, bugünü kavramada ve yarını oluşturmada oldukça öğretici ipuçları taşımaktadır.

***

Bu giriş cümlelerini Dr. Serdar Şahinkaya’nın İAOSB-Dergi için hazırladığı İzmir İktisat Kongresi konulu yazısından aldım.

17-18 Şubat’ta Kongre’nin 93. Yıldönümünde İzmir’de çok önemli bir anma var. İzmir’in yaşayan en eski Meclis Salonu olan İzmir Ticaret Borsası’nda iki gün boyunca çok önemli konuşmaların tanığı olacağız.

Yıllardır İzmir İktisat Kongresinin kültürünü- ruhunu yaşatmakta olan Sancar Maruflu - İzmiri Sevenler Platformu, Uluslararası Rotary 2440 Bölge ve Slow Food gönüllüleri tarafından düzenlenen etkinlik Cumhuriyetin Işığında geleceğe bakmayı hedefliyor.

17 Şubat günü açılış konuşmalarından sonra “Tarım” ve “Slow Food ağırlıklı sunumlar olacak.

Saat 14.30’da “Cumhuriyet ve Tarım Politikaları- İkitsat Kongresinden Günümüze Bir Bakış” sunumu Dr. Serdar Şahinkaya yapacak. Ardından Doç Dr. Engin Önen- (aynı zamanda Slow Food Germiyan Lideri) “Sosyoljik bir dönüşüm- Cumhuiyet ve Köy” başlıklı sunumunu gerçekleştirecek. İlk günün son konuşmacısı  “Gıdanın Geleceği ve Slow Food” başlığı ile Prof. Dr. Tayfun Özkaya...

18 Şubat’ta “Bir Aydınlanma Projesi Olarak Cumhuriyet ve Rotary”  başlıklı panel var. Bursa Yeşil Rotary Kulübünden Hülya Köseleci “Rotary ve Genç Kuşaklar”,  Göztepe Rotary Kulübünden Prof. Dr. Haluk Soyuer- “Rotary ve Toplumsal Dönüşüm”,  Turgutlu Rotary Kulübünden  Gökhan Görçiz - “10 bin kişiye nasıl okuma yazma öğrettik? Rotary ve Eğitim”, Bursa Tophane Rotary Kulübünden  Veda Eroğlu ise “Kültür- Sanat ve Rotary”  başlıklarında konuşacaklar.  Değerlendirmeyi UR 2440 Bölge Federasyon Başkanı Dr. Reha Akın yapacak.

Etkinliklerin sonunda Rotaryen  Prof. Dr. Meltem Onay, İzmir’deki üniversiteli gençlerle interaktif söyleşi yapacak. Söyleşinin konusu “Birinci İzmir İktisat Kongresine, günümüz gençliği ne diyor? " başlığını taşıyor.

***

Bu etkinlikler çok değerli. Etkinlikler için canla başla çalışan İzmiri Sevenler Platformundan Cevat Maruflu’ya, Smyrna Rotary Kulübünden Cihat Kolcuoğlu’na ve Slow Food adına koordinasyonu üstlenen Yeşim Yassıoğlu’na teşekkür etmeliyiz.

Mustafa Kemal Paşa ve Kazım Karabekir, İzmir İktisat Kongresi Günlerinde Basmane Garı önünde…

 
< Önceki   Sonraki >