Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow sonsoz arrow #izmirdeoluyor
#izmirdeoluyor Yazdır E-posta
Cuma, 01 Nisan 2016
İzmirli genç mimar H. Cenk Dereli’den güzel bir mesaj aldım. Cenk’i çocukluğundan beri tanırım, 25 yıla yakın zamandır görüştüğüm ve sevdiğim bir ailenin bireyi. Küçük yaşlardan beri babası Sabri Dereli, rahmetli Şükrü Tül ve bendenizin ‘İzmir’ üzerine yaptığımız sohbetleri ilgiyle dinlediğini gayet iyi hatırlıyorum.

 İzmir ve civarına yaptığımız gezilerde, küçücük elleriyle fotoğraf çekmelerini de… Gönderdiği mesajda yıllardır konuşup tartıştığımız mevzulardan da (doğal olarak) etkilendiğini sezdim, sevindim. Onun adına gururlanırken, kendimize pay çıkarmayı da ihmal etmedim yani…  Yaşlanma belirtisi olmalı…

Yapılan “iş” her şeyden önce kuvvetli bir alkışı hak ediyor, bunu vurgulamalıyım. Cenk, bir süredir İzmir'de “PechaKucha Night İzmir” adlı uluslararası bir etkinliğin İzmir ayağını düzenliyor. Etkinliğin sloganı da şu: #izmirdeoluyor 

Etkinlik, "İzmir'de bir şey olmaz, kimse ilham veren bir iş yaratmaz.” yaygın görüşünü; şehirde yerel, ulusal ya da uluslararası alanda başarılı işler yapan insanları kitlelerle buluşturarak değiştirmeyi-dönüştürmeyi amaçlıyor.

Cenk, aynı zamanda mimarlık, tasarım, grafik ve yaratıcı fikir alanında üretimlerde bulunan ‘Nobon’ markasının da kurucusu… Japonya’da Klein Dytham mimarlık grubunun başlattığı “PechaKucha” etkinliğinin İzmir ayağında, şu sorulara ve iddialara karşılık bulmaya çalışılıyor:

  • İzmir’de yaratıcı fikir ve tasarım kültürüne dair neler oluyor? Yaratıcı alanlarda kim ne üretiyor, ilham verici hikâyeleri ne?
  • İzmir’de kimse ilginç bir şey yapmaz!
  • İzmir’de yapacak hiçbir şey yok, şehirde enteresan hiçbir şey olmaz!
  • İzmir’in insanı rahattır, bir şey yaratmaktansa keyif çatmayı tercih eder!
  • İzmir’e dair bu klişeler doğru mu? Yoksa yaratıcı alanlarda iş üretenlerin görünür olmamaları mı bu hissi yaratıyor?

Siz de merak etmişsinizdir, ‘PechaKucha’, Türkçe ‘çene çalmak’ anlamına geliyormuş. Tokyo’da, yaratıcı alanlarda üretim yapan insanlar için buluşma bahanesi olarak başlayan “PechaKucha Night” da, yaratıcı insanların ilham veren hikâyelerini kitlelerle paylaştıkları bir etkinlikmiş efendim.  

Bugün dünya üzerinde (dile kolay) 850’den fazla kentte organize edilen bu etkinlik, düzenlendiği kentin dinamiklerine bağlı olarak farklı karakterde sunucular ve farklı sunum içerikleri ile o kentin yaratıcı ortamını da fevkalade yansıtıyordur diye düşünüyorum.

“PechaKucha Night”ta sunum yapan her konuşmacı, yaratıcı üretimini ya da ilham veren hikâyesini 20 saniyede bir kendiliğinden değişen 20 slayt ile anlatmak zorunda. Samimi bir ortamda, 6 dakika 40 saniyelik, dinamik ve eğlenceli bir sunum...

#izmirdeoluyor İzmir’de bugüne kadar 11 kez düzenlenmiş.

İzmir şehir merkezinde Alsancak 1888, İzmir Mimarlık Merkezi, Container Hall gibi mekânlarda ve yaz aylarında da Alaçatı’da gerçekleştirilen etkinliklere izleyicilerin yoğun ilgisi olduğunu öğrendim. Son derece kalabalık ve samimi bir ortamda gerçekleşiyormuş toplantılar. Düzenlenen bu 11 etkinlikte, İzmir’de ulusal ve uluslararası ölçekte başarılı olan toplam 88 yaratıcı karakter, 30 farklı yaratıcı alanda sunum yapmış. Dikkatinizi çekerim!

İzmir merkezde gerçekleşen her etkinlik, ortalama 300 kişilik bir izleyici kitlesine kavuşurken; Eylül 2015’te gerçekleşen 11. etkinlik ile bu sayı 550 kişiye çıkmış. Toplamda 2900 kişilik izleyici kitlesiyle fiziksel olarak, 250 binden fazla kişi ile de sosyal medya üzerinden etkileşime geçilmiş.  

“PechaKucha Night İzmir” finans, güzel sanatlar, tasarım, mimarlık, işletme, girişimcilik, müzik ve yaratıcı endüstriler ağırlıklı olmak üzere, her alandan ve her yaştan İzmirli tarafından takip ediliyor.

Kimler sunum yapmış?

Mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı, grafik tasarım, yaratıcı gastronomi, çağdaş sanat, dijital sanatlar, yaratıcı girişimcilik, müzik, dokuma, ürün tasarımı, moda tasarımı, fotoğraf, fanzin, arkeoloji, performans sanatları, sosyal girişimcilik, iletişim tasarımı, dövme, çevrimiçi radyo, sivil havacılık, sanat yönetimi, öykü anlatıcılığı, mobilya tasarımı, sanat platformu-residency, Critical Mass Hareketi, teknoloji girişimciliği, tasarım platformu, festival yönetimi, buluş & inovasyon, kişisel gelişim gibi çok farklı alanlara dair gerçekleşen sunumlarıyla “PechaKucha Night İzmir” etkinlikleri,  öğrendiğim kadarıyla, içerik anlamında giderek daha da çeşitlilik kazanacakmış.  

Buradan duyurmuş olayım, “PechaKucha Night İzmir”, ‘Yaratıcı İnsanların İlham Veren Hikâyeleri’ni paylaşmaya 12. etkinliği ile devam edecek.

12 Şubat 2016 Cuma günü, 3. yaşını vol12 ile İzmir Container Hall’de kutlayacak olan “PechaKucha Night İzmir”, meraklılarını, sekiz ilham veren sunum ile buluşturacak. Etkinlik için mekânın kapıları 19:30’da açılacak ve 20:20’de sunumlar başlayacak.

İzmir için çok önemli olduğunu düşündüğüm bu etkinliklere sahip çıkılması gerektiğini düşünüyorum ve başta sevgili Cenk Dereli olmak üzere emek veren herkesi yürekten kutluyorum. Sevgiler saygılar gençler, sayenizde İzmir’de güzel şeyler oluyor.

 
< Önceki   Sonraki >