Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Tarım Köşesi
Tarım Köşesi
Bağcılık Yazdır E-posta
Cumartesi, 23 Haziran 2007

“Her bir kıyyesi altın değerindeki” üzümün ıslah öyküsü...

Seydiköy Aşı Ameliyat Mektebinden
Garbi Anadolu Bağcılık Enstitüsü’ne

Devamını oku...
 
Ege 'de Köycülük Yazdır E-posta
Cumartesi, 23 Haziran 2007

Bu türden dergilerle bazı kitap-efemera müzayedelerinde daha önce de karşılaşmıyor değildim. Ama Şubat 1949’da 57. sayısı yayımlanan “izmir’de Köycülük” adlı dergiye “talip” olup da müzayede sonunda elime ulaşınca sevincim elbette büyük oldu.

Devamını oku...
 
Tarım 'da Eğitim Yazdır E-posta
Cumartesi, 23 Haziran 2007
Başka bir yayın için İzmirli besteci Ahmed Adnan Saygun’un eserlerinin tam bir listesine ulaşmaya çalışıyordum… Ülkemizde anlı şanlı tarihçi sayısının çokluğuna karşın ihtisas tarihçilerinden üniversitenin dışına çıkanlarının pek azlığı nedeniyle tarihimizin bu en büyük bestecisinin eserlerinin listesine ulaşırken zorlandım. Uzun arayışlardan sonra ‘Marşlarımız’ adlı nota kitabında rastladığım Ziraat Marşı adlı bestesi beni aldı bu yazıya kadar getirdi.
Devamını oku...
 
Ege'de tarım nereye gidiyor ? Yazdır E-posta
Cumartesi, 19 Ağustos 2006
Son zamanların en yoğun geridönüşü (feedback yerine iyi tuttu bu deyim) geçen cuma yazdığım zeytinyağı ve fındık yazısına geldi. Bu yoğun iletişimden çıkardığımız ders ise daha çok tarım yazısı yazmak oldu. Bizim de tarım üzerine konuşmadığımız gün yok gibidir ama daha sık yazmamız gerektiğini bir kez daha gördük.
Devamını oku...
 
Yarım kalmış bir tarım eğitimi hamlesi: Köy Enstitüleri.. Yazdır E-posta
Salı, 09 Mart 2004Cumhuriyetin özgün ve en cesur atılımlarından biri kuşkusuz Köy Enstitüleri idi. 1936’da, askerliğini onbaşı ve çavuş olarak yapan 84 köylü genç, kısa bir eğitimden geçirildikten sonra köy eğitmeni olarak görevlendirilir. Uygulama başarılı olur, bunun üzerine bu kursların sayısı artırılır. Köy Enstitülerinin ana talimatı çok kısaydı ve şöyleydi : ‘Eğitmen stepin dimağı, ağaç kalbi, su ise kanı olacaktır. Eğitmenin sınıfındaçocukların yanı sıra büyüklere mahsus kurslar da vardır. Yaşı onüçten yukarı olanlar, ders saatlerinin dışında toplanıp yazma, okuma, yurt bilgisi, tarih, coğrafya, hesap, ziraat, sıhhat bilgileri öğrenirler.
Devamını oku...