Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow Ege 'de Son Söz
Ege 'de Son Söz
Bir kırsal kalkınma mucizesi Yazdır E-posta
Salı, 09 Şubat 2016

‘Uluslararası Aile Çiftçiliği’ yılı çerçevesinde Slow Food hareketine gönül veren dostlarla, müthiş bir ziyaret yaptık, Nazilli’nin Ocaklı Köyü’ndeki İpek Hanım Çiftliği’ne… Ziyaretimizin nedeni o köyde yaşanan gerçek ‘Aile Çiftçiliği’ olayına tanıklık etmek ve bu mucizeyi yaratan Pınar Kaftancıoğlu’nu daha yakından tanımaktı.

Devamını oku...
 
Neden İzmirli olmak istiyorlar? Yazdır E-posta
Salı, 09 Şubat 2016

Hafta sonunu İstanbul’da geçirdim ve uzun zamandır görmediğim arkadaşlarımla bir araya gelme fırsatım oldu. Konuşmacısı olduğum akşam yemeğinde üç gazeteci vardı; ikisi mesleğe İzmir’de başlamış, diğeri de uzun yıllar İzmir’de yaşamış. Bir de halkla ilişkiler dünyasında isim yapmış bir dostum, o da İzmir’den katılmış iş dünyasına…

Devamını oku...
 
İzmir-severlere iyi bir haber Yazdır E-posta
Salı, 09 Şubat 2016

Ne yazacak bu adam?
Efendim, İstanbul’da başlayan ama 35 yıldır İzmir’de süren bir gazetecilik serüveni benimkisi. Gazetelerde hemen her görevde bulundum, son 10 yıldır da Ege TV’de televizyonculuğu öğreniyorum. Sağ olsunlar Ümit Yaldız, Gönül Soyoğul ve Fahrettin Dokak dostlarım son idari görevim olan Akşam Gazetesi İzmir Temsilciliğinden ayrıldığımda Ege’de Sonsöz’ün kapılarını bana ardına kadar açmışlardı.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 55 - 57 of 57