Nedim Atilla nın Food in Live Dergisindeki yazılarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
Nedim Atilla 'ya Twitter 'dan da ulaşabilirsiniz
nedim atilla
Anasayfa arrow İzmir Yazıları
İzmir Yazıları
Şehirli davranışları... Yazdır E-posta
Perşembe, 16 Ağustos 2007

Y. Şehir Plancısı dostumuz Cengiz Türksoy'un geçen salı Akşam Ege'de yayınlanan yazısında uygarlık ve kentlilik üzerine şöyle bir vurgu vardı:

Devamını oku...
 
Hıdrellez Gelenekleri ve Egeliler... Yazdır E-posta
Perşembe, 16 Ağustos 2007

Hıdrellez keyfi Ege'de bir başkadır. Geçen Cuma öğleye doğru Basmane'den geçerken İzmirliler'in akın akın Kültürpark'ın yeşilliklerine girip yer kapmaya çalıştıklarını görünce şaşırmadım. Neredeyse üç bin yıllık bir gelenek bu. Türkiye'nin her yerinde Hıdrellez kutlanır ama Ege'de çok farklıdır bu kutlamalar... İşte size geçen Perşembe akşamından başlayıp dün sabaha kadar süren kutlamalara ilişkin notlar..

Devamını oku...
 
Nihayet! Küçük Amerika olduk... Yazdır E-posta
Perşembe, 16 Ağustos 2007

1950'lerin Türkiye'de görülen rüyasının adı 'Küçük Amerika' olmaktı. Fuar'daki enformasyonlardan, kütüphanelere, belediye başkanlarının 'yurtdışı seyahatlerine' kadar her şey ABD'ye endekslenmişti.

Devamını oku...
 
Ticaret Tarihi müzemiz Yazdır E-posta
Perşembe, 16 Ağustos 2007

 

Neredeyse 20 yıldır, kentimizin 20. yüzyılın ilk yarısındaki gibi bir 'Kültür Kenti' olması için gerekli koşulları sıralarken ne kadar da az sayıda kültürel mekanlarımız olduğunu söyler, müze sayımızın azlığından yakınır dururuz... 2003 yılı böyle sızlanmaları geride bıraktığımız yıl olacak galiba...

Devamını oku...
 
Truva filmiyle kaçan fırsat... Yazdır E-posta
Perşembe, 16 Ağustos 2007

Türkiye'nin en büyük haber portalı bile 'haberinin' daha ilk satırında 'Smyrnalı Homeros' diyorsa yapacak pek fazla bir şey yok diye düşünebilir insan... Portal, 'Truva filmi' haberine mahreç olarak devletin ajansının rumuzunu koymuş, haberin orijinalini göremedim, ajans mı öyle yazmış, yoksa portalı hazırlayan arkadaşlar mı öyle yazmış bilmiyorum. Bugünlerde dostlarla sohbet ederken bir espriyi yineliyorum, 'Arkadaşlar Hollywood'da nihayet İzmirli bir senaristin filmi gösterimde' diye...

Devamını oku...